Results for Sunday - 29-Oct-2017 - Short Score

...return to index

Short Score - Results

27 controls, limit 4 hours, 750 points

Pos No. Name Club Category Score Time Points Bonus/Penalty FGEN Controls, in order visited Vet % Vet Score
1st 894 Chris Wilcox & Nigel Beasant Clwydian Range Runners DEE OC MV 220 03:49:07 220     S, CK, BG, AZ, AD, DE, DU, CY, F 120 45 319
2nd 832 Jonathan Aylward & Kate Boobyer   MIXV 212 04:08:34 230 -18   S, CB, DB, BF, BD, DT, DA, CS, F 99 13.5 241
3rd 986 Catherine Wilson & Steve Wilson SELOC MIX 206 04:01:34 210 -4   S, CB, DB, BU, DK, CK, BG, BE, F      
4th 872 Stephen Snow & Darren Parker   MV 200 03:17:11 200     S, AZ, AD, DE, BE, DU, CY, F 107 25.5 251
5th 926 Chris Thorpe & Dawn Anderson   MIX 200 03:35:43 200     S, AZ, AD, DE, BE, DU, CY, F      
6th 884 John Knight & Chris Kirk Manx Fell Runners MV 200 03:45:05 200     S, CK, BG, AZ, AD, DE, BE, F 102 18 236
7th 891 Ray Collins & Jonathan Howell Walton Chasers MV 200 03:58:39 200     S, BG, AZ, AD, DE, DU, CY, F 127 55.5 311
8th 925 Simon Kingston & Andy Fry   M 192 04:13:13 220 -28   S, CB, DB, CT, BU, DK, DA, CS, F      
9th 965 Alexander Freeman-Hall & Eoghan Wiles [MIL] Bristol UOTC M 190 03:53:33 190     S, AV, CT, BU, DK, DA, CS, CY, F      
10th 932 Alistair Thornton & Leah Williams Loughborough University Orienteering Club MIX 182 04:13:41 210 -28   S, CB, DB, BU, DK, DA, CS, F      
11th 943 James MacDonald & Andrew MacDonald   M 180 03:39:37 180     S, CK, BG, AZ, BE, DU, CY, F      
12th 961 Robert Bambrook & Andy Clinton   M 180 03:52:17 180     S, AV, AS, CT, BU, DK, DA, CS, F      
13th 902 Graeme Tiffany & John Proctor Pudsey Pacers RC MV 180 03:57:59 180     S, AZ, AD, DE, BG, CK, CJ, F 100 15 207
14th 883 Michael James & Carl Proctor BrUOTC MV 174 04:02:10 180 -6   S, AV, AS, CT, BU, DK, DA, CS, F 93 4.5 182
15th 742 Paulius Maciulevicius & Ringaile Levickaite Be Sienu MIX 170 03:24:28 170     S, AZ, AD, DE, DU, CY, F      
16th 898 Jon Naylor & Neill Hughes   MV 160 03:44:02 160     S, AV, AS, CT, BU, DK, CS, CK, F 92 3 165
17th 819 Susan Brown & Susan Harding SROC FV 150 03:08:29 150     S, AD, DE, BE, DU, CY, F 110 30 195
18th 867 Dave Turton & Chris Buxton WSC MV 150 03:44:39 150     S, AV, DK, CS, CK, BG, CJ, F 121 46.5 220
19th 841 Jan Wulf & Mick Kenyon www.settlewolftracks.co.uk MV 150 03:46:16 150     S, AZ, AD, DE, BE, F 99 13.5 170
20th 980 James Langley & Philip Robson   M 150 03:54:12 150     S, CK, BG, AZ, AD, BE, F      
21st 956 Ray Humphreys & Will Humphreys   M 150 03:55:04 150   G S, AV, AS, CT, BU, DK, CK, BG, F      
22nd 831 Martin Skinner & Lynne Thomas West Cumberland Orienteering Club MIXV 150 03:56:43 150     S, AV, AS, CT, BU, DK, CK, BG, F 100 15 173
23rd 970 Ben Ralston & Tim Badham [MIL] Police Army M 150 03:57:02 150     S, DK, DA, DT, CS, F      
24th 972 Ashley Thomlinson & Joe Morwood   M 144 04:07:07 160 -16   S, AV, BU, CT, DA, DT, DK, F      
25th 952 Neil O'Gorman & Chris Tillapaugh   M 140 03:33:22 140     S, DK, DA, CS, CQ, CJ, F      
26th 837 Alasdair Brock & Claire Brock   MIXV 140 03:43:05 140     S, CK, BG, DD, BE, DU, CY, F 110 30 182
27th 922 Sophie Street & Robert Weekes Bristol OTC MIX 140 03:46:29 140     S, AV, BU, DA, CS, CQ, CJ, F      
28th 864 Martin Brown & Andy Muston   MV 140 03:48:41 140     S, CK, BG, DD, BE, DU, CY, F 116 39 195
29th 974 Michael Lemmy & Matthew Snarr   M 138 04:00:32 140 -2   S, CB, DB, DA, CS, F      
30th 877 Stuart Greenall & Chris Hayes Northwich Running Club MV 130 03:17:55 130     S, AZ, BE, DU, CY, F 98 12 146
31st 938 Sam Johnson & Nick Sharp Alfresco Adventures M 130 03:33:56 130     S, AZ, BG, CK, CJ, CY, F      
32nd 955 Neil Watkins & David Snowball   M 130 03:40:17 130     S, AV, DK, DA, CS, F      
33rd 896 Steve Monaghan & John Derrick TWMC & Achille Ratti MV 130 03:43:49 130     S, CK, BG, AZ, BE, F 111 31.5 171
34th 958 Robbie MacDiarmid & Orry Kneale [MIL] Tayforth UOTC M 130 03:46:19 130     S, AV, DK, DA, CS, F      
35th 820 Jill Manning & Cerys Manning SWOC MDOC FV 130 03:47:52 130   G S, CK, BG, BE, DU, CY, F 99 13.5 148
36th 953 Calum MacGregor & Duncan Smith Tayforth UOTC M 130 03:54:07 130     S, AV, DK, DA, CS, F      
37th 951 Jon Dufton & Rich Dufton   M 130 03:56:10 130   G S, AV, DK, DA, CS, F      
38th 992 Conrad Kelly & Nicola Kelly Heaton Harriers AC MIX 124 04:17:27 160 -36   S, AV, DK, BU, DA, CS, F      
39th 957 Tom Thorley & Tom Bisset Tayforth UOTC M 120 03:21:10 120     S, DK, DA, CS, F      
40th 968 Andrew Rutland & Christopher Rutland   M 120 03:45:31 120   G S, DK, DA, CS, F      
41st 833 Leigh Murray & Dave Bleazard   MIXV 120 03:47:02 120     S, CK, BG, DD, BE, DU, F 112 33 160
42nd 826 Nicholas Gould & Elizabeth Gould   MIXV 120 03:47:22 120     S, AD, DE, DU, CY, F 132 63 196
43rd 901 Keith John Bell & Andrew Watson Swaledale Outdoor Clob MV 120 03:50:55 120     S, AV, AS, CT, BU, DK, CK, F 114 36 163
44th 881 Dave Garner & John Mellor   MV 120 03:56:13 120     S, AV, DK, CS, CQ, CK, F 107 25.5 151
45th 900 Stuart Smith & Aleks Kashafi Hunters Bog Trotters MV 110 03:17:56 110     S, AV, DK, CK, BG, CJ, F 91 1.5 112
46th 870 Les Hunt & John Mursell Southern Navigators Totton Runners MV 110 03:23:45 110     S, AZ, BG, CK, CJ, F 136 69 186
47th 934 Oliver Roberts & Claire Roberts   MIX 110 03:36:37 110     S, CK, BG, AZ, DD, F      
48th 838 Andy Robinson & Christine Robinson SLOW MIXV 110 03:49:09 110     S, AZ, BG, CK, CJ, F 123 49.5 164
49th 975 Mark Bailey & Alex Bailey Nuneaton Harriers M 110 03:52:53 110   G S, AZ, BG, BE, F      
50th 919 Rosie Watkins & Tim Rutland   MIX 108 04:00:27 110 -2   S, AV, DK, CK, BG, CJ, F      
51st 978 Ben Hides & Nick Hides Weston AC Clevedon AC M 100 03:06:37 100   G S, AZ, BG, CK, F      
52nd 924 Jodi Longyear & Michelle Byrne Wessex Mountaineering Club MIX 100 03:32:18 100     S, AD, DE, BE, F      
53rd 855 Elizabeth Gardner & Rona Myatt Glasgow University Orienteering Club F 100 03:36:05 100     S, AD, DE, BE, F      
54th 821 Gillian Macfarlane & Louise Brown Harrogate Harriers Fellside Ladies FV 100 03:37:48 100     S, AV, AS, CT, BU, DK, F 94 6 106
55th 836 Miriam Rosen & David Rosen SROC MIXV 100 03:42:27 100     S, AZ, BG, CK, F 132 63 163
56th 880 Paul Seaston & Frank Davey Penwith Dogging Possie PenwithDogging Possie MV 100 03:46:41 100     S, CK, BG, DU, CY, F 96 9 109
57th 913 Suzanne Lake & Keith Wilkinson Ochil Hill Runners Team TriActive Stirling MIX 100 03:47:23 100     S, AV, BU, DK, CK, F      
58th 852 Emily Beynon & Delyth Williams   F 100 03:51:00 100     S, CK, BG, AZ, F      
59th 969 Keith Lunson & Chris Lunson   M 100 03:52:04 100   G S, AZ, BG, CK, F      
60th 827 Matthew Wardner & Mhairi Wardner   MIXV 100 03:55:25 100     S, CK, BG, AZ, F 101 16.5 117
61st 933 Rupert Smedley & Nicole Farmer   MIX 100 03:57:21 100     S, AV, AS, CT, BU, DK, F      
62nd 261 Paul Hadley & Emma Dent Stornoway Running and Athletics Club Helm Hill MIXV 100 04:24:10 150 -50   S, AZ, AD, DE, BE, F 92 3 103
63rd 982 Dominic Matters & Nicholas Coleman Lanchester Mountaineering Club M 94 04:02:39 100 -6   S, CK, BG, AZ, F      
64th 930 Theodore Larn-Jones & Sophia Fong Project Awesome MIX 90 03:30:25 90     S, AV, DK, CS, F      
65th 859 Poppy Hill & Sarah Hill   F 90 03:38:41 90   G S, CK, BG, DD, BE, F      
66th 936 Arran Campbell & Elleanor Campbell   MIX 90 03:39:54 90   G S, CK, BG, DD, BE, F      
67th 990 Charles Robinson & Hazel Robinson   MIX 90 03:52:28 90     S, AV, CT, BU, CS, F      
68th 928 Scott Hill & Alisa Duncan   MIX 90 03:55:09 90     S, AV, DA, CS, F      
69th 868 Simon Jewell & Justin Adams   MV 84 04:12:03 110 -26   S, AS, CT, BU, DK, CQ, CJ, F 94 6 89
70th 863 Paul Nicholls & David Billingham   MV 82 04:08:12 100 -18   S, AZ, BG, CK, F 100 15 94
71st 885 Mike Parsons & George Crawford-Smith ABMSAC Pendle Forest Orienteers MV 82 04:08:25 100 -18   S, AV, DK, CK, BG, F 148 87 153
72nd 840 Elizabeth Creaser & Michael Porter   MIXV 80 03:42:21 80     S, AZ, BE, F 98 12 90
73rd 979 Brian Dempster & Thomas Dempster   M 76 04:11:53 100 -24 G S, AV, DK, CK, BG, F      
74th 915 Samantha Twigger & Gary Lowe   MIX 70 03:39:15 70     S, BG, CK, CY, F      
75th 983 Anthony Rosevear & Dan Wheat Southwell RC M 70 03:44:16 70     S, DB, BU, F      
76th 912 Cat Oldfield & Ste Oldfield   MIX 70 03:50:54 70     S, AV, DK, CK, F      
77th 862 Tobias Hawelka & Elli Krenn   MIX 64 04:07:39 80 -16   S, CK, BG, BE, F      
78th 931 Jason Clark & Katie Brentnall Cleethorpes ac MIX 64 04:07:40 80 -16 G S, AV, BU, DK, F      
79th 824 Margaret Huyton & Mary White Macclesfield harriers Horwich RMI FV 60 02:50:52 60     S, BG, CK, CJ, F 134 66 100
80th 865 Stephen Pearson & Alec Cottrill Horwich RMI Harriers Burnden Road Runners MV 60 03:05:49 60     S, CK, BG, DD, F 120 45 87
81st 817 Anne Darlington & Helena Burrows ERYRI OC & LOC FV 60 03:07:28 60     S, BG, CK, CJ, F 128 57 94
82nd 829 Chris Hopkinson & Carolyn Hopkinson Shelton Striders MIXV 60 03:25:07 60     S, CK, BG, DD, F 114 36 82
83rd 967 Henrik Flordal & Axel Flordal Katrineholms OK M 60 03:25:20 60   G S, AV, BU, CK, F      
84th 937 Lewis Campbell & Frazer Campbell   M 60 03:27:29 60   G S, CK, BG, CJ, F      
85th 878 William Ion & Bruce Kinnear   MV 60 03:30:16 60     S, CK, BG, DD, F 116 39 83
86th 944 Paul Finch & Mark Bayliss   M 60 03:32:58 60     S, AV, BU, CQ, CJ, F      
87th 873 Scott Brealey & Philip Belfield   MV 60 03:36:38 60     S, BG, BE, F 90 0 60
88th 947 Ian Campbell & Sarah Campbell   MIXV 60 03:38:44 60     S, CK, BG, CJ, F 104 21 73
89th 935 Nigel Elwell & Emma Elwell   MIX 60 03:54:49 60   G S, CK, BG, CJ, F      
90th 966 Josh Loring & Jake Lynch BrUOTC M 58 04:10:46 80 -22   S, BG, AZ, F      
91st 822 Christobel Heginbotham & Nicky Snook Saddleworth Runners FV 52 04:13:44 80 -28   S, CK, BG, BE, F 109 28.5 67
92nd 910 Barry Le Grys & Amy Le Grys   MIX 50 03:21:42 50   G S, CK, BG, F      
93rd 874 John Rutherford & David Murray Walton Athletics Club MV 50 03:24:47 50     S, CK, BG, F 126 54 77
94th 239 Dean Horton & Larry Baker Monifeith tri club Saxons M 50 03:25:06 50     S, BG, CK, F      
95th 843 Simon Oxley & Hilary Moakes Settle Harriers MIXV 50 03:28:56 50     S, CK, BG, F 113 34.5 67
96th 923 James Harris & Sheron Harris   MIXV 50 03:32:31 50     S, CK, BG, F 109 28.5 64
97th 858 Leanne Cass & Lucy Stanfield   F 50 03:35:42 50     S, CK, BG, F      
98th 830 Joanne Heine & Stuart Brace   MIXV 50 03:41:18 50     S, BG, CK, F 90 0 50
99th 835 Donna Hutchinson & Conrad Allen   MIXV 50 03:43:25 50     S, AZ, F 93 4.5 52
100th 909 Gareth Trehearn & Louise Trehearn   MIX 50 03:46:04 50     S, AV, DK, F      
101st 834 Iain Povey & Karen Povey New Marske Harriers MIXV 50 03:54:23 50     S, CK, BG, F 109 28.5 64
102nd 848 Alex Francis & Maddie Freeman BrUOTC F 48 04:05:58 60 -12   S, CK, BG, CJ, F      
103rd 857 Victoria Duncan & Frances Brown Durham University Loughborough University F 48 04:55:58 160 -112   S, AV, BU, DK, DA, CS, F      
104th 854 Katie Walling & Katt Riley Hunters Bog Trotters Tri-Anglia Triathlon Club F 46 04:16:29 80 -34   S, CK, BG, BE, F      
105th 921 Joshua Grinham & Jessica Fennell University of St. Andrews MIX 40 03:14:24 40     S, AV, CK, CJ, F      
106th 977 Jason Webber & Michael Lea Project Awesome M 40 03:15:56 40     S, BG, CJ, F      
107th 845 Sally Kertzman & Lonneke Kertzman   F 40 03:33:46 40   G S, BG, DD, F      
108th 860 Ryoko Koumi & Yoonsun Cha Team HOTAKA Orienteering Lovers Korea F 40 03:44:30 40     S, CQ, CJ, CY, F      
109th 963 Ben Loxton & Zachary McCarroll [MIL] Bristol UOTC M 40 03:48:54 40     S, AV, BU, F      
110th 954 Michael Whiteford & Ruairidh Mathieson Tayforth UOTC M 40 03:49:42 40     S, AV, BU, F      
111th 869 Peter Cheung & Ian Twiselton   MV 36 04:21:03 80 -44   S, AV, BU, CS, F 122 48 53
112th 962 Peter Train & Robin Amor-Train   M 32 04:08:29 50 -18 G S, AV, DK, F      
113th 964 Mark Manancourt & Vincent Manancourt CAI Mandello M 30 03:04:41 30   G S, CK, CJ, F      
114th 882 George Peacock & Graeme Peacock Clwydian Range Runners MV 30 03:27:20 30   G S, BG, F 123 49.5 45
115th 897 Charles Scott & Alex Neame   MV 30 03:27:36 30     S, CK, CJ, F 95 7.5 32
116th 927 Gemma Moy & Richard Seabrook   MIX 30 03:47:15 30     S, BG, F      
117th 918 Alistair Watkins & Midge Watkins   MIX 26 04:11:48 50 -24 G S, AV, CT, BU, F      
118th 960 Doug Braidwood & Anna Buckingham St Albans Striders MIX 22 04:13:29 50 -28   S, AV, DK, F      
119th 987 Keith Maclean-Martin & Peter Lawless   M 20 02:39:40 20     S, CK, F      
120th 895 Phil Cooper & Paul Cooper   MV 20 02:58:20 20     S, CK, F 116 39 28
121st 856 Rebecca North & Charlotte Svenson   F 20 02:58:43 20     S, CK, F      
122nd 875 Shane Morley & Daran Scarlett   MV 20 02:59:36 20     S, CK, F 106 24 25
123rd 879 Peter Heap & Brian Crowe   MV 20 03:05:04 20     S, CK, F 128 57 31
124th 850 Fran Daley & Jen Murphy Edinburgh Southern Orienteering Club Lymm Runner F 20 03:17:51 20     S, CY, F      
125th 828 Jeremy Wilde & Sarah Wilde Guildford Orienteers MIXV 20 03:29:36 20   G S, CK, F 96 9 22
126th 818 Jenny Walker & Andrew Leckenby   MIXV 20 03:40:48 20     S, CK, F 122 48 30
127th 904 Keith Goddard & Simon Fellows   MV 16 04:06:36 30 -14   S, BG, F 95 7.5 17
128th 839 Ashley Blakenore & Karen Blakemore   MIXV 10 03:20:33 10     S, AV, F 94 6 11
129th 907 Chris Ullman & Pascale Mathonet   MIX 0 02:08:52 0     S, F      
130th 940 Rory Matheson & Dan Lumley STAG ST Andrews orienteering club Glasgow M 0 02:15:30 0     S, F      
131st 847 Sian Harries & Abi Dahl BrUOTC F 0 02:30:16 0     S, F      
132nd 905 Simon Challis & Simon Ladbrooke   MV 0 02:36:34 0     S, F 95 7.5 0
133rd 866 Jeremy Brett & Ashley Charlwood no-mad running MV 0 02:57:26 0     S, F 94 6 0
134th 949 Colin Plant & Mike Plant South East Lancs Orienteering Club M 0 02:58:40 0     S, F      
135th 888 Ian Wells & Chris Rowden   MV 0 03:00:18 0     S, F 105 22.5 0
136th 906 Will Owen & Hermione Owen   MIX 0 03:02:10 0   G S, F      
137th 889 Peter Manancourt & Francis Manancourt Harlequin Orienteering Club MV 0 03:46:56 0   G S, F 107 25.5 0
138th 459 Thom Starnes & Hattie Field   MIX -2 04:00:52 0 -2   S, F      
139th 948 Simon Havers & Freddie Havers   M -4 04:01:11 0 -4 G S, F      
140th 916 Rebecca Miles & Ben Miles Futsal Club UK MIX -24 04:11:42 0 -24 G S, F      
141st 846 Rosie Williams & Dollar Millar Tayforth UOTC F -104 04:51:19 0 -104   S, F      
mF 876 Christopher Taylor & Richard Tyler Mercia Fell Runners Evesham Vale MV 0   0     S 122 48 0
mS 887 Alan McCulloch & Simon Halliday SRC Again MV 0   0     F 101 16.5 0
mS 985 Andy Newell & Chris Treacher   MV 0   0     F 104 21 0
mS 959 Bertie Heath & Rory Hand [MIL] Tayforth UOTC & 7 SCOTS M 0   0     F