Results for Sunday - 29-Oct-2017 - Long Score

...return to index

Long Score - Results

28 controls, limit 6 hours, 780 points

Pos No. Name Club Category Score Time Points Bonus/Penalty FGEN Controls, in order visited Vet % Vet Score
1st 572 Nick Barrable & Darrel High   MV 490 05:48:51 490     S, CB, DC, CM, BK, CH, BF, BD, DL, CD, CZ, CE, AT, CG, AF, AP, DX, CQ, CJ, F 91 1.5 497
2nd 396 Calvin Routledge & Max Cole [MIL]   MV 440 05:42:59 440     S, CB, DC, CM, BK, CH, BD, DL, CD, AF, CZ, CE, AT, AP, DX, CQ, CJ, F 97 10.5 486
3rd 447 Ben Stansfield & Pat Bartlett Central Athletics Club MV 404 06:07:37 420 -16   S, CB, DC, BF, CM, BK, CH, BD, DL, CD, AF, CZ, CE, AT, F 99 13.5 459
4th 567 Glen Davies & Huw Davies Mercia Fell Runners M 396 06:06:52 410 -14 G S, CB, DC, CM, BK, CH, DL, BD, CZ, CE, AT, CG, AP, CQ, CJ, F      
5th 506 Tim Patterson & Rob Patterson Aireneteers SLOW M 382 06:18:21 420 -38   S, AA, DZ, BS, DC, BF, CH, BD, DL, CD, CZ, CE, AT, F      
6th 501 Richard Hunt & Glen Borrell Dark Peak Fell Runners M 366 06:16:51 400 -34   S, AA, DZ, BS, CB, DC, BF, CM, BK, CH, BD, DL, F      
7th 401 Phil Scarf & Bill Johnson Team Endurancelife Calder Valley Fell Runners MV 360 05:54:10 360     S, DZ, AA, BS, DC, CM, BK, CZ, CE, AT, F 106 24 446
8th 453 Lee Langdon & Mary Gillie Clywdian Range Runners MIX 350 05:36:20 350     S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, CZ, AF, CG, AP, BG, AJ, BE, DD, F      
9th 569 Will Hancock & James Turner Cornwall Orienteering M 350 05:49:40 350     S, CB, DC, BF, CH, BD, DL, CD, CG, AF, CZ, CE, AT, F      
10th 566 Ian Jones & Jeff Powell Davies ERYRI Orienteers Border Liners Orienteering Club M 328 06:10:51 350 -22   S, AA, DZ, BS, DC, BF, DL, CD, CZ, CE, AT, F      
11th 537 Chris Kelsey & Ben Kelsey   M 310 05:43:23 310   G S, CB, DC, BF, CH, BD, DL, CD, CZ, CE, AT, F      
12th 516 Will Ames & Ed Ames Dartmoor Runners M 310 05:44:08 310     S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, AF, CG, AP, BG, AJ, DD, BE, F      
13th 446 Toby Miles & Phil Carpenter   MV 310 05:50:54 310     S, CB, DC, BF, CH, BD, DL, CD, CZ, AF, CG, AP, CJ, F 93 4.5 324
14th 487 Paddy Blythe & Mark Blythe   MV 310 05:51:16 310     S, AV, CB, DC, CM, BK, CH, BD, DL, CD, AP, CQ, CJ, F 100 15 357
15th 494 Charlie Whetwell & Ben Adams   M 310 05:57:06 310     S, CB, DC, BF, CH, BD, DL, CD, AF, CG, CE, AT, F      
16th 544 Peter Ward & Jon Peatman [MIL] Fusiliers M 300 05:42:24 300     S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, AF, CG, AP, BG, AJ, BE, F      
17th 20 James Lowe & Abigail Smith DPFR & Univeristy of Sheffield Mountaineering Club MIX 292 06:03:46 300 -8   S, CB, DC, BF, CH, BD, DL, CD, AF, CG, AP, BG, CJ, F      
18th 517 Andrew Beattie & Simon Crowther   M 290 05:31:56 290     S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, AF, CZ, CE, AT, F      
19th 532 Daniel Dillon & Stephen Dickson   M 290 05:49:10 290     S, AV, CB, DC, BF, BD, DL, CD, CZ, CE, AT, DX, F      
20th 559 Robert Stein & Phil Archer Cumberland Fell Runners M 290 05:57:50 290     S, AA, DZ, BS, DC, BF, BD, DL, CD, AP, F      
21st 465 Corinne Watson & John Watson   MIX 280 04:54:57 280     S, AV, CB, DC, BF, BD, DL, CD, CZ, CE, AT, F      
22nd 439 Mark Bevan & Jon West Durham Fell Runners MV 280 05:44:07 280     S, AV, CB, DC, BF, BD, DL, CD, AF, CG, AT, CE, F 93 4.5 293
23rd 550 Angus Davidson & John Mitchell Carnethy HRC M 280 05:54:51 280     S, AV, DL, BD, CD, AF, CG, AP, BG, AZ, AJ, BE, F      
24th 77 Mark Vyvyan-Robinson & Richard Dearden SLOW & NOC MV 280 05:55:37 280     S, CB, DC, BF, CH, BK, CZ, CE, AT, F 91 1.5 284
25th 380 Ellie Salisbury & Adrian Moir Fabian4 MIXV 280 05:59:38 280     S, CB, DC, BF, CM, BK, CZ, CE, AT, F 112 33 372
26th 464 Fiona Taylor & Alex Kendall   MIX 270 05:28:26 270     S, AV, BS, AA, DZ, AZ, BG, AJ, BE, F      
27th 503 Dan Smith & Gareth Smith   M 270 05:46:35 270     S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, CZ, CE, AT, F      
28th 564 Matt Pearson & Rob Horton   M 270 05:48:49 270     S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, AF, CG, AT, AP, F      
29th 534 Nick Outram & Phil Outram   M 264 06:02:16 270 -6   S, CB, DC, BF, CH, BD, DL, CD, AF, CG, AP, CJ, F      
30th 386 Claire Gordon & Sarah O'Neil HBT F 260 05:27:27 260     S, CB, DC, CM, BK, CH, BD, DL, CD, F      
31st 509 Christopher Pyke & Thomas Walby Tortoise Racing M 260 05:52:08 260     S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, AF, CG, AP, DX, CQ, CJ, DD, F      
32nd 456 David Armstrong & Lauren Orr Warwick Mountains MIX 258 06:05:23 270 -12   S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, CZ, CE, AT, F      
33rd 489 Rich Cantrill & Jez Stemp [MIL] RM M 250 05:27:34 250     S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, AF, CG, AP, DX, CQ, CJ, F      
34th 461 Lisa Kaye & Ben Crowther Todmorden Harriers MIX 250 05:28:23 250     S, AV, BF, CH, BD, DL, CD, AF, CG, AP, DX, CQ, CJ, F      
35th 545 Matthew Robinson & Richard Henson   M 250 05:43:32 250     S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, AF, CG, AT, F      
36th 389 Heather Dawe & Andrea Priestley   FV 250 05:54:46 250     S, DZ, AA, BS, DC, BF, BD, DL, F 91 1.5 254
37th 524 Iain Church & Pete Helme BAOC M 250 05:54:57 250     S, DZ, AA, BS, CB, BG, AZ, AJ, F      
38th 394 Nigel Fenwick & Martin White   MV 250 05:58:05 250     S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, AF, CG, AP, DX, CQ, CJ, F 108 27 318
39th 539 Rob Lee & Christopher Dykes   M 250 06:04:50 260 -10   S, AV, DL, BD, CD, AF, CZ, CE, AT, CG, AP, F      
40th 469 Laura Clarke & Grant Clarke [MIL] Swindon Striders MIX 250 06:24:15 300 -50   S, CB, DC, CM, BK, CH, BD, DL, CD, AF, CG, F      
41st 552 Chris Swanepoel & Johan Guasden Kong Adventure M 240 05:39:18 240     S, AV, BD, DL, CD, CZ, CE, AT, CG, AP, F      
42nd 533 Simon Wright & Andrew Oliver [MIL] British Army M 240 05:53:21 240     S, AV, CD, CZ, AF, CG, AP, BG, AZ, AJ, DD, F      
43rd 496 Lucas Van Muiswinkel & George Neville-Jones   M 230 05:35:42 230     S, DZ, AA, BS, AZ, AJ, BE, F      
44th 410 Peter Luckett & Neil Hatherall   MV 230 05:37:41 230     S, AV, DL, CD, AF, CG, AP, BG, AZ, AJ, DD, F 92 3 237
45th 370 Mandy Goth & Sue Roberts Todmorden Harriers FV 230 05:53:47 230     S, AV, CT, BF, CH, BD, DL, CD, AF, CG, AP, F 112 33 306
46th 548 Olly Boney & Iain Carroll   M 230 05:57:25 230     S, AA, BS, DZ, AZ, AJ, BE, F      
47th 377 Owen Mills & Stef Kitts Keswick AC Keighly & Craven AC MIXV 230 06:14:02 260 -30   S, AV, CB, DC, BF, BD, DL, CD, AF, CG, AP, BG, F 91 1.5 233
48th 436 Steve Lumb & Stuart Ferguson   MV 220 05:26:14 220     S, AA, DZ, AZ, BG, DD, AJ, BE, F 119 43.5 316
49th 418 Paul Stubbs-Jefferies & Phil England   MV 220 05:27:55 220     S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, AF, CG, AP, F 112 33 293
50th 371 Karen Nash & Rowena Browne FRA Bowland FV 220 05:46:09 220     S, AV, DL, CD, AF, CZ, CE, AT, DX, CQ, CJ, F 111 31.5 289
51st 449 Wesley Jones & Christopher Lodge Stubbington Green Runners MV 220 05:47:29 220     S, DZ, AA, AZ, BG, AJ, BE, DD, F 92 3 227
52nd 570 Douglas Roberts & Joe Flanagan   M 220 05:52:27 220     S, AV, DL, BD, CZ, CE, AT, CG, AP, F      
53rd 523 Alex Burns & Bill Edwards   M 220 05:53:58 220     S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, AF, CG, AP, F      
54th 440 Andy Joynson & Mark Grover Craven Energy MV 210 05:36:20 210   G S, AV, CT, BD, DL, CD, CZ, CE, AT, F 102 18 248
55th 416 David Lee & Chris Cripps   MV 210 05:44:13 210     S, AV, CT, DL, BD, CD, CZ, AF, CG, AP, DX, F 91 1.5 213
56th 573 Nick Lowton & Jonathon Bourne   MV 210 05:44:41 210     S, AA, DZ, AZ, BG, AJ, BE, F 94 6 223
57th 431 Andy Heald & Mick Garratt Club 18 - 30 Club 18-30 MV 210 05:47:43 210     S, AV, CT, BD, DL, CD, CZ, AF, CG, AP, CJ, F 128 57 330
58th 437 Tim Martland & Simon Martland Lymm Runners East Pennine OC MV 210 05:56:29 210     S, CB, DC, BF, CM, BK, CH, F 105 22.5 257
59th 497 David Primhak & James Primhak   M 210 06:09:28 230 -20   S, AV, CB, DC, BF, CH, BD, DL, CD, AF, F      
60th 499 Brendon Howe & Henrik Johnsson Saxons Orienteering Club LAT Racing M 208 06:00:26 210 -2   S, DZ, AA, BG, AJ, AZ, BE, F      
61st 395 Oliver Marner & Mark Lockett Dartmoor Runners MV 200 05:28:36 200     S, AV, DL, BD, CD, CZ, CE, AT, F 91 1.5 203
62nd 426 Simon Bowes & Les Bowes   MV 192 06:38:57 270 -78   S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, CZ, CE, AT, F 90 0 192
63rd 526 Colin Kirk-Potter & Andy Powell Run Venture Ltd M 190 05:19:04 190     S, AV, CT, BD, DL, CD, AF, CG, AP, DX, CQ, CJ, F      
64th 542 Dan Cheesman & Jim Cleaver [MIL] Royal Marines Former Royal Marine M 180 05:10:47 180     S, AV, BD, DL, CD, AF, CG, AP, DX, CQ, CJ, F      
65th 555 Mike King & William Parkhouse   M 180 05:49:35 180     S, AV, BD, DL, CD, AF, CG, AP, BG, F      
66th 372 Linda Smith & Caroline Watt Cosmic Hillbashers FV 180 05:52:14 180     S, AV, BG, AZ, AJ, BE, DD, DX, CQ, CJ, F 99 13.5 204
67th 511 Adam Petzsch & James Reaney [MIL]   M 178 06:00:43 180 -2   S, AV, CD, CZ, CE, AT, CG, AP, F      
68th 576 Lisa Boyd & Euan Boyd   MIX 170 05:15:30 170     S, AV, AA, DZ, AZ, AJ, DD, F      
69th 419 Nick Whittingham & Brent Lindsay Penistone Footpath Runners MV 170 05:32:31 170     S, AV, CT, DL, BD, CZ, AT, F 120 45 247
70th 527 Miguel Boland & Xavier Boland Team Toblerone M 170 05:52:51 170     S, AA, DZ, AZ, BG, DD, F      
71st 376 Janet Hill & John Williams springfield striders Pennine Fell Runners MIXV 170 05:57:39 170     S, AV, AA, DZ, AZ, BG, F 128 57 267
72nd 541 Matt Perry & Russ Clarke Clayton-Le-Moors M 160 05:11:34 160     S, AV, CG, AF, CZ, CE, AT, F      
73rd 373 Karen Crawford & Jane Stagg BOK Bristol orienteering Klub FV 160 05:12:55 160     S, DX, CQ, BG, AZ, AJ, DD, BE, F 94 6 170
74th 520 Yousaf Mirza & Tom Stroud Southdown Orienteers M 160 05:19:05 160     S, AV, CT, DL, CD, AF, CG, AT, F      
75th 406 Des Thorpe & Nick Haynes Saddleworth Runners MV 160 05:26:26 160     S, AV, BG, AZ, AJ, BE, DD, CJ, F 100 15 184
76th 482 Jen Scotney & Marcus Scotney Dark Peak Fell Runners MIX 160 05:27:48 160     S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, F      
77th 476 Dave Finch & Sarah Pritchard Project Awesome MIX 160 05:29:35 160     S, DC, BF, BD, DL, CD, AP, F      
78th 408 Brian Layton & Andrew Collings Tring Running Club. MV 160 05:32:51 160     S, DX, CQ, BG, AZ, AJ, BE, DD, F 116 39 222
79th 505 Christopher Goddard & Izaak Tyson-Hirst   M 160 05:33:31 160     S, AZ, AJ, BG, DX, CQ, CJ, BE, F      
80th 475 Fred Boardman & Emily Peers [MIL] British Army MIX 156 06:01:14 160 -4   S, AZ, BG, AJ, BE, DD, DX, CQ, F      
81st 549 Nick Mackenzie & Geordie Stewart [MIL] ATR Winchester M 150 04:09:54 150     S, BG, AZ, AJ, BE, DD, CJ, F      
82nd 470 Adam Juniper & Cat Hills   MIX 150 04:44:31 150     S, BG, AZ, AJ, DD, BE, CJ, F      
83rd 495 David Betteridge & Steve Gilbert   M 150 04:50:19 150     S, AZ, BG, AJ, BE, DD, CJ, F      
84th 390 Jenny Lee & Suzy Hankin Northern fells running club F 150 04:55:38 150     S, AZ, BG, AJ, BE, DD, CJ, F      
85th 474 Jonathan Trinder & Imogen Trinder   MIX 150 04:58:56 150   G S, AZ, BG, AJ, BE, DD, CJ, F      
86th 392 Pete Twyman & James O'Connell   MV 150 05:00:02 150     S, AZ, BG, AJ, BE, DD, CJ, F 90 0 150
87th 483 Darren Barksby & Victoria Bates   MIX 150 05:00:21 150     S, AZ, BG, AJ, BE, DD, CJ, F      
88th 434 Steve Jeffs & John Moreton Dallam Running Club Howgill Harriers MV 150 05:03:32 150     S, AZ, BG, AJ, BE, DD, CJ, F 109 28.5 193
89th 500 Simon Higgins & Peter Carvell Congleton Harriers M 150 05:08:36 150     S, AV, DL, BD, CD, CZ, CG, F      
90th 441 John Berry & Clive Roberts Team Jobbie MV 150 05:10:14 150     S, AZ, BG, AJ, BE, DD, CJ, F 118 42 213
91st 413 Martyn Williams & Gareth Williams Arena 80 AC MV 150 05:28:09 150   G S, AZ, BG, AJ, BE, DD, CJ, F 97 10.5 166
92nd 468 Sean Gibson & Harry Mcghie   M 150 05:47:40 150     S, AV, DX, CQ, CJ, BG, AZ, AJ, DD, F      
93rd 493 Deema Mozayen & David Steele Warwick Mountains M 142 06:38:11 220 -78   S, CB, DC, BF, BD, DL, CD, CZ, AF, F      
94th 513 Colwyn Jones & William Shaw   MV 140 04:03:33 140     S, AV, AZ, BG, AJ, BE, F 131 61.5 226
95th 415 John Leeson & Carl Nichols Harlequins Orienteering Club MV 140 04:24:12 140     S, BG, AZ, AJ, BE, DD, F 111 31.5 184
96th 378 Mike Goodyer & Maggie Beggs   MIXV 140 04:29:30 140     S, AZ, BG, AJ, BE, DD, F 116 39 195
97th 402 David Brigden & Geoff Maitland-Jones Ex Armed Forces MV 140 04:32:33 140     S, BG, AZ, AJ, BE, DD, F 118 42 199
98th 399 Christopher Coppellotti & Neil Thomas   MV 140 05:07:53 140     S, AV, AZ, BG, AJ, BE, F 99 13.5 159
99th 463 Duncan Campbell & Jessica Middleton   MIX 140 05:08:18 140     S, AV, BG, AZ, AJ, BE, F      
100th 466 Anna Ayres & Andrew Ayres Congleton Harriers Sandbach striders MIX 140 05:10:12 140     S, AZ, BG, AJ, DD, BE, F      
101st 411 Steven Simmons & Steven Hamblett   MV 140 05:13:42 140     S, AZ, BG, AJ, BE, DD, F 103 19.5 167
102nd 387 Lydia Nixon & Vicky Lowrie   F 140 05:17:04 140     S, AV, BG, AZ, AJ, BE, F      
103rd 508 Stuart Doig & Stuart Warrender   M 140 05:17:07 140     S, DX, CQ, CJ, BG, AZ, BE, F      
104th 619 Sabrina Verjee & Ben Turner   MIX 140 05:32:14 140     S, AV, CT, CG, AP, DX, CQ, BG, AJ, DD, F      
105th 515 Mike Warren & Chris Bradley Preston Harriers BMC M 140 05:39:42 140     S, AV, CB, AA, DZ, DX, CQ, CJ, F      
106th 383 Emma Lloyd-Davies & Alice Chivers   F 140 05:52:52 140     S, AV, AZ, AJ, BG, BE, F      
107th 450 James Hogg & Ken Ions   M 130 03:34:59 130     S, BG, AZ, AJ, BE, F      
108th 521 Ian Blakemore & Ian Leach   M 130 03:40:27 130     S, AZ, BG, AJ, BE, F      
109th 438 David King & David Hatton   MV 130 03:59:15 130     S, AZ, BG, AJ, BE, F 100 15 150
110th 398 Paul Millward & Ian Atkinson   MV 130 04:03:39 130     S, AZ, BG, AJ, BE, F 110 30 169
111th 498 Grant Mctaggart & Neil Johnson Darlington TRI M 130 04:10:24 130     S, BG, AZ, AJ, BE, F      
112th 490 Marcus Tillotson & Kieran Doherty   M 130 04:11:29 130     S, BG, AZ, AJ, BE, F      
113th 403 John Harding & Tim Harding   MV 130 04:42:33 130   G S, AZ, BG, AJ, BE, F 97 10.5 144
114th 448 Ray Majer & Tim Digger   MV 130 04:46:53 130     S, AZ, BG, AJ, BE, F 128 57 204
115th 423 Robert Woodward & Andy Kilby Dursley Running Club MV 130 04:48:12 130     S, BG, AZ, AJ, BE, F 124 51 196
116th 522 Paul Stanton & Elliot Stanton   M 130 04:57:04 130   G S, AZ, BG, AJ, BE, F      
117th 481 Ben Shannon & Zoe Sewter Hermitage Harriers MIX 130 04:59:51 130     S, AV, BG, AZ, DD, BE, F      
118th 554 Alastair Burns & Alex Stearn   M 130 05:00:12 130     S, BG, AJ, AZ, BE, F      
119th 540 Alexander Maclennan & Robert Wight   M 130 05:02:54 130     S, AZ, AJ, BG, BE, F      
120th 404 David Moisley & David Sayer Newbury AC Reading Joggers MV 130 05:07:34 130     S, AZ, BG, AJ, BE, F 126 54 200
121st 502 Alan Ramsay & John Sutherland Carnethy HRC M 130 05:25:31 130     S, AV, BD, DL, CD, AF, CG, F      
122nd 382 Helen Wilson & David Wilson Todmorden Harriers MIXV 130 05:36:38 130     S, AV, CB, DC, BF, CD, AP, F 114 36 177
123rd 417 David Wolfendale & David Downes Bowland Fell Runners / BMC Wets Cumberland OC MV 130 05:49:12 130     S, AV, CT, DL, CD, AF, CG, AP, F 127 55.5 202
124th 405 Robert Small & Gawain Davies   MV 130 05:49:24 130     S, BG, AJ, AZ, BE, F 111 31.5 171
125th 443 Andrew Hart & Robert Clemens   MV 130 05:52:10 130     S, AV, CT, CD, AF, CG, AP, DX, CQ, CJ, F 95 7.5 140
126th 478 Heather Warwick & Tom Skelding [MIL] ATR Winchester MIX 120 04:38:14 120     S, AZ, BG, DD, BE, F      
127th 444 Anton Woolford & Daniel Woolford POTOC MV 120 05:06:12 120   G S, AZ, BG, DD, BE, F 97 10.5 133
128th 455 Thomas Kingston & Hetty Key   MIX 120 05:27:00 120     S, CB, DC, BF, CG, AP, F      
129th 424 Warren Danby & Nicholas Cole   MV 120 06:14:32 150 -30 G S, AV, CT, CD, CZ, CE, AT, F 105 22.5 147
130th 429 Graham Brown & Martin Hilton Old Knackered Runners Tattenhall Runners MV 110 04:10:04 110     S, BG, AZ, AJ, DD, F 107 25.5 138
131st 491 Luke Noble & Aengus McCullough   M 110 04:23:19 110     S, AV, BD, DL, CD, CG, F      
132nd 393 Ahmed Mohammed & Shahid Mohammed   MV 110 04:37:28 110     S, BG, AZ, BE, F 92 3 113
133rd 379 Steve Wathall & Charmian Heaton Retford AC FRA MIXV 110 05:25:41 110     S, AZ, BG, BE, F 117 40.5 155
134th 427 Andy Scaife & Luke Fradsham accili ratti MV 110 05:26:35 110     S, AV, CB, DC, BF, DX, CQ, F 93 4.5 115
135th 428 Andy Southby & Lee Wildey [MIL]   MV 110 05:32:13 110     S, AV, CB, AA, DZ, F 95 7.5 118
136th 400 Ash Daniels & Jim Hutton [MIL]   MV 110 05:37:15 110     S, DZ, AA, CB, AV, F 102 18 130
137th 560 Tim Short & Tom Grant   M 110 05:38:15 110     S, AA, DZ, BG, F      
138th 551 Miguel Boland & Gilles Favier   M 110 05:42:12 110     S, AV, CQ, DX, BG, AZ, F      
139th 529 Dan Birley & Greg Stamp [MIL] Royal Navy Royal Army Medical Corps M 110 05:47:42 110     S, AV, DX, CQ, BG, AZ, F      
140th 512 Ben Costello & Dominic James   M 100 04:14:35 100     S, AZ, AJ, BE, F      
141st 538 Nicholas Jones & Milo Middleton   M 100 05:27:17 100     S, AV, CT, BG, AJ, BE, F      
142nd 435 Ed Bramley & Adrian Royston   MV 100 05:43:20 100     S, AV, CQ, BG, AZ, F 107 25.5 126
143rd 577 Adam Hansen & Carel Duplessis   M 90 04:34:34 90     S, AV, CT, DL, CD, AP, F      
144th 553 Scott Parnell & Daisy Dougherty [MIL]   MIX 90 05:07:06 90     S, BS, AA, F      
145th 571 Darrell High & Nick Barrable SO & SYO M 80 03:18:22 80     S, BG, AJ, BE, F      
146th 381 Sally McGrath & Euan McGrath Stubbington Green Runners MIXV 80 03:42:26 80     S, BG, AJ, BE, F 100 15 92
147th 451 Andrew Muggleton & Toby Wootton Amsterdam MRT & Reigate Girls Mud Running Team M 80 04:05:47 80     S, AZ, BE, F      
148th 480 Louisa Steer & David Marsh [MIL] Military MIX 80 04:27:03 80     S, AZ, BE, F      
149th 397 Darren Chapman & Paul Crinnion   MV 80 04:54:37 80     S, AZ, BG, F 104 21 97
150th 391 Claire Leggat & Kezia Jukes Royal Engineers F 80 05:10:34 80   G S, AZ, BG, F      
151st 375 Derek Tyers & Claire Dossett FRA MIXV 80 05:20:05 80     S, AV, CG, AP, DX, CQ, CJ, F 99 13.5 91
152nd 519 Graham Percival & David Percival [MIL] Royal Air Force Reserves M 80 05:22:40 80   G S, DX, CQ, BG, AJ, DD, F      
153rd 510 David Snook & Jack Anthony [MIL]   M 80 05:26:38 80     S, AV, CG, AP, DX, CQ, CJ, F      
154th 488 Neil Smith & Richard Hughes Darlington Tri Club M 80 05:29:42 80     S, BG, AJ, BE, F 91 1.5 81
155th 557 Jamie McGrory & Jack Warrillow [MIL] ATR Winchester (Army) M 70 05:04:36 70     S, AV, CT, AP, DX, CQ, CJ, F      
156th 546 Richard Perkins & Rudolf Gruber Hauser M 68 06:00:06 70 -2   S, AV, CT, DX, CQ, BG, F      
157th 374 Debbie Wilkes & Jackie Barker   FV 64 06:17:05 100 -36   S, DX, CQ, BG, AJ, BE, F 121 46.5 94
158th 457 Marian Elliott & Colin Dutkiewicz SLOW MIX 60 04:25:58 60     S, AV, AP, DX, CQ, CJ, F      
159th 471 Guy Balmer & Sarah Froy Royal Marines Orienteering Club MIX 60 04:55:54 60     S, BG, BE, F      
160th 131 Declan Woods & Steve Wood   MV 56 06:11:53 80 -24   S, CB, DC, BF, F 100 15 64
161st 547 Lloyd Ward & Martin Griffiths   M 54 06:17:30 90 -36   S, AV, CG, AF, CZ, F      
162nd 568 Joshua Macklin & Paul Broadway   M 40 05:40:12 40     S, AV, CT, CG, F      
163rd 484 Antoinette Winton & Doug Hobbs   MIX 40 05:55:38 40     S, AV, CT, AP, F      
164th 536 Dave Norman & David Pickard [MIL] ATR Winchester M 30 03:28:58 30     S, DX, CQ, CJ, F      
165th 412 Steve Marsh & Simon Small   MV 30 03:31:24 30     S, DX, CQ, CJ, F 98 12 34
166th 432 Stephen Coveney & Jerzy Matuszewski City Of Hull AC Stockport Harriers MV 30 03:39:47 30     S, BG, F 132 63 49
167th 535 Gareth Slade-Jones & Tom Steele [MIL] ATR Winchester M 0 02:02:02 0     S, F      
168th 514 Ian Harryman & Peter Dyer Avon Valley Runners M 0 02:02:38 0     S, F      
169th 467 David Mazza & Maria Mazza   MIX 0 02:54:19 0   G S, F      
170th 385 Amy Anderson & Zayneb Al-Adhami   F -12 06:45:35 80 -92   S, AV, CT, CD, AF, CG, F