Vet Results for Saturday - 28-Oct-2017 - Medium Score

...return to index

Medium Score - Mountain Marathon Results

29 controls, limit 6 hours, 860 points

Pos No. Name Club Category Score Time Points Bonus/Penalty Manual Adj FGEN Controls, in order visited Vet % Vet Score
1st 665 Keith Masson & Will Heap Mole Valley Orienteers Southdown Orienteers MV 340 05:50:20 340       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, DA, BU, AS, CB, F 101 16.5 396
2nd 422 Al Kitchener & Will Patterson   MV 240 05:49:19 240       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, AV, F 130 60 384
3rd 627 John Tullie & Kenny Short Roxburgh Reivers OC & Border Tri-Athletes MV 286 06:16:19 320 -34     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, BV, DS, DA, AV, F 112 33 380
4th 624 Jon Croome & Rob Parkinson Devon Orienteering Club MV 260 05:49:06 260       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, BU, AV, F 112 33 346
5th 652 Jeremy Lloyd & Alan Dunmur Durham Triathlon Club MV 280 05:54:59 280       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, BU, AS, CB, F 99 13.5 318
6th 664 Alistair Hearn & Scott Elbourne   MV 302 06:08:27 320 -18     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, BV, DA, BU, AS, AV, F 93 4.5 316
7th 743 Alan Duncan & Lawrence Jones   MV 200 05:47:06 200       S, DU, BE, CX, BG, CK, AE, DK, AV, F 127 55.5 311
8th 816 Christopher Ainsworth & Andy Hicks   MV 200 05:41:34 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, AV, F 126 54 308
9th 645 Brent MacGregor & Andrew Elliott   MV 190 05:42:53 190       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, F 131 61.5 307
10th 632 Graham Hey & Phil Ward   MV 190 05:53:41 190       S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, F 128 57 298
11th 669 Alan Irving & Paul Managh WCOC Glaxo Hoad Hill HArriers MV 286 06:21:22 330 -44     S, BV, BC, BY, DT, BD, CH, AU, CM, DC, F 92 3 295
12th 653 Keith Wilson & David Allison North York Moors AC MV 200 05:23:00 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, AV, F 121 46.5 293
13th 641 Chris Lates & Raymond Wren Borderliners Orienteering Club MV 156 06:31:19 220 -64     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, AV, F 148 87 292
14th 628 Thomas Wiesner & Remy Steinegger www.thesimm.ch MV 200 05:39:23 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, AV, F 118 42 284
15th 668 Steven Hemingway & Darren Taafe   MV 210 05:56:34 210       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, F 112 33 279
16th 604 Richard Sullivan & Lucy Wiegand WCH SYO MIXV 230 05:39:06 230       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DK, AV, F 104 21 278
17th 581 Jackie Scarf & Debbie Ryde Calder Valley Fell Runners FV 220 05:37:14 220       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, AV, F 106 24 273
18th 596 Michael Stewart & Heather Thomson ESOC MIXV 220 05:53:27 220       S, BV, BC, BY, DT, DA, BU, AV, F 102 18 260
19th 586 Paul Sharples & Rachael Sharples Bingley Harriers and AC MIXV 180 05:40:11 180       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, F 116 39 250
20th 729 Darren Baker & Josie Greenhaulgh Lostock AC MIXV 226 06:06:01 240 -14     S, DU, BE, CX, BR, DK, BU, AS, AV, F 95 7.5 243
21st 666 Christopher Gill & Michael White Selby Striders MV 140 05:24:07 140       S, DU, BE, CX, BR, F 136 69 237
22nd 670 Peter Deeks & Antony Rose   MV 190 05:35:54 190       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, F 106 24 236
23rd 585 Bill Mumford & Gina Mumford Eden Valley Runners MIXV 170 05:44:54 170       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, F 116 39 236
24th 727 Mark Sammon & Michelle Sunter SELOC Lostock AC MIXV 196 06:01:16 200 -4     S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, AV, F 102 18 231
25th 678 Chris Starnes & David Wyatt Saddleworth Runners MV 200 05:09:47 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, AV, F 99 13.5 227
26th 682 Rob Kohler & Nigel Worseys Dartmoor Runners MV 150 05:32:25 150       S, CJ, CK, AE, DX, DA, BU, AS, AV, F 123 49.5 224
27th 633 Jell Ellis & Peter Ellis   MV 160 05:43:14 160       S, DU, BE, CX, BR, BG, AV, F 115 37.5 220
28th 603 Richard Bartlett & Miranda Bartlett   MIXV 140 05:48:40 140       S, DU, BE, CX, BR, F 126 54 216
29th 631 David Macha & Stephen Macha   MV 174 06:02:05 180 -6     S, BV, BC, BY, DA, AV, F 106 24 216
30th 637 Chris Gunn & Simon Kippin   MV 200 05:12:10 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, AV, F 94 6 212
31st 655 Giles Humphreys-Evans & Jim Collins   MV 206 06:26:23 260 -54     S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, DA, DT, AV, F 92 3 212
32nd 646 Ian Wilson & Mark Tandy Cosmics Deeside Runners MV 190 05:51:55 190       S, DU, BE, CX, BR, DK, AV, F 97 10.5 210
33rd 620 Sarah Jones & Robin Carter   FV 160 05:45:33 160       S, DU, BE, CX, BR, BG, AV, F 110 30 208
34th 636 Albert Sunter & Tony Marlow Lostock AC MV 160 06:14:10 190 -30     S, DU, BE, CJ, AE, DX, BV, BC, F 110 30 208
35th 684 Richard Baxter & Piers Miller SYO MV 200 05:52:19 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, AV, F 92 3 206
36th 686 Jim Hardcastle & Mark Wigley Clevedon Athgletic Club MV 200 05:30:11 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, AV, F 91 1.5 203
37th 679 Neil Bausor & Andy Sworn Hart Road Runners MV 150 05:10:16 150       S, DU, BE, CX, BR, BG, F 113 34.5 202
38th 642 David Morris & Roger Harrison Cheshire Hash House Harriers MV 150 05:29:49 150       S, DU, BE, CX, BR, BG, F 113 34.5 202
39th 657 Kevan Latham & Andrew Bidolak South East Lancashire Ortienteering Club MV 162 06:13:07 190 -28     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, F 105 22.5 198
40th 647 Rob Bryant & Peter Foster Bristol Orienteering Klub MV 130 05:37:38 130       S, DU, BE, CX, CK, F 124 51 196
41st 629 Tim Davie & Harvey Pynn   MV 190 05:41:54 190       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, F 92 3 196
42nd 638 Benedict Ryan & James McGinn Ex Army Army MV 196 06:11:26 220 -24     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, AV, F 90 0 196
43rd 591 Imme Davies & Martin Carter Hay Hotfooter MIXV 170 05:40:51 170       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, F 99 13.5 193
44th 634 Sam Oddie & Bruce Willoughby   MV 172 06:13:21 200 -28     S, DU, BE, CX, BR, CK, DK, F 97 10.5 190
45th 640 Anthony Watt & Edmund Doyle   MV 176 06:11:30 200 -24     S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, AV, F 95 7.5 189
46th 688 Bruce Girdlestone & Robert Hawkins Rhelex MV 150 05:08:51 150       S, DU, BE, CX, BR, BG, F 105 22.5 184
47th 595 Elaine Stewart & Richard Wade Cosmic Hill Bashers Holmfirth Harriers MIXV 140 05:13:53 140       S, DU, BE, CX, BR, F 111 31.5 184
48th 582 Sue Woods & Lisa Whetter   FV 170 05:40:04 170       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, F 95 7.5 183
49th 677 Tom Hutchison & Andy Mullett TeamBath AC MV 118 06:20:13 160 -42     S, DU, BE, CK, DK, BU, DB, F 126 54 182
50th 602 Stuart Worsfold & Joanna Campbell   MIXV 180 05:47:30 180       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, F 90 0 180
51st 662 Graham Ramsden & Adam Lowe Claro Orienteering Club MV 140 05:28:44 140       S, DU, BE, CX, BR, F 106 24 174
52nd 649 Blake Dobson & Ben Robertson   MV 150 05:22:24 150       S, DU, BE, CX, BR, AV, F 99 13.5 170
53rd 676 Stephen Collier & Peter Vojak Kennington Chambers MV 120 05:29:52 120       S, DU, BE, CX, AV, F 118 42 170
54th 589 Sarah Ledbury & Alex Ledbury MDOC MIXV 170 05:41:07 170       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, F 90 0 170
55th 689 Andrew Farnworth & Tim Cook   MV 162 06:03:52 170 -8     S, DU, BE, CX, BR, CK, AE, F 92 3 167
56th 579 Judy Hardman & Samantha Hardman   FV 140 04:57:26 140     G S, DU, BE, CX, BR, F 102 18 165
57th 690 Jon Maskill & Ben Tarlow   MV 158 06:05:56 170 -12     S, DU, BE, CX, CK, DK, F 93 4.5 165
58th 659 Andy Pettit & Nick Hayward   MV 158 06:15:10 190 -32     S, DU, BE, CX, BR, BG, AS, AV, F 91 1.5 160
59th 651 Mark Davies & John Price Hay Hotfooters MV 110 05:53:07 110       S, DU, BE, CX, F 119 43.5 158
60th 598 Philip Evason & Rachel Evason Wimborne Orienteers MIXV 110 05:47:14 110       S, DU, BE, CX, F 116 39 153
61st 660 Ian Hodgson & Wai Cheung   MV 128 06:20:13 170 -42     S, DU, CX, BR, BG, DK, BU, F 103 19.5 153
62nd 671 Roger Hadland & Nicholas Hadland   MV 106 06:16:43 140 -34   G S, CJ, CK, AE, DX, BV, DA, F 119 43.5 152
63rd 728 Paddy Brodie & Pete Porter   MV 140 05:37:46 140       S, DU, BE, CX, BR, F 95 7.5 151
64th 680 Roger Watkinson & David Cain   MV 110 05:40:51 110       S, DU, BE, CX, F 114 36 150
65th 597 Richard Vaughan & Jennie Johnson LDWA MIXV 130 06:04:08 140 -10     S, DU, BE, CX, BR, F 95 7.5 140
66th 587 Cali Ingham & Ian Jackson Carnethy Hill Running Club MIXV 90 05:54:27 90       S, DU, BE, CJ, CK, F 125 52.5 137
67th 673 Richard Woods & Paul Ellis   MV 120 05:03:56 120       S, DU, BE, CX, AV, F 99 13.5 136
68th 592 Simon Jones & Sara Jones   MIXV 120 05:53:26 120       S, DU, BE, CX, AE, F 98 12 134
69th 692 Matt Hing & Mike Jeavons   MV 130 05:58:11 130       S, CJ, CK, DK, BV, AV, F 92 3 134
70th 779 Kevin Patrick & Tom Woolley   MV 110 05:29:53 110       S, DU, BE, CX, F 95 7.5 118
71st 590 Sarah Francis & Matthew Grant SN Orienteering Club MIXV 110 05:15:06 110       S, CJ, CK, BG, AE, DX, DK, AV, F 92 3 113
72nd 599 Sam Scott & Paul Scott Hart Road Runners Farnham Tri MIXV 110 05:34:12 110       S, DU, BE, CX, F 91 1.5 112
73rd 650 Andrew Jackson & David Casey   MV 90 05:34:36 90       S, DU, BE, CK, AE, F 103 19.5 108
74th 674 Malcolm Cochrane & David Buckley   MV 70 04:40:42 70       S, DU, BE, AV, F 121 46.5 103
75th 605 Sally Morgan & Gareth Morgan   MIXV 80 05:50:58 80       S, DU, BE, CK, F 108 27 102
76th 675 Robin Frost & Keith Stewart   MV 94 06:22:14 140 -46     S, DU, BE, CX, BG, CK, F 96 9 102
77th 643 Andrew Pitcher & Neil Speers DFOK MV 78 07:05:26 210 -132     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, BU, F 104 21 94
78th 648 Tatsuo Nemoto & Hideki Mori VALEO Japan Sky Running Association MV 80 05:06:33 80       S, DU, BE, CJ, DX, F 101 16.5 93
79th 593 Howard Chambers & Jo Cunningham Saddleworth Runners MIXV 80 05:23:36 80       S, DU, BE, CK, F 100 15 92
80th 626 Duncan Marsh & Chris Adams Dark Peak Fell Runners MV 84 07:02:47 210 -126     S, CJ, AE, DX, BV, BC, DS, DK, AV, F 90 0 84
81st 654 Phil Caswell & Rod Smart   MV 70 05:26:50 70       S, DU, BE, AV, F 102 18 83
82nd 681 Richard Watt & Richard Shooter   MV 60 05:26:57 60       S, DU, BE, F 100 15 69
83rd 609 Alison Scott & Jane Saul   FV 50 05:22:43 50       S, CJ, CK, AE, AV, F 111 31.5 66
84th 621 Caroline Knox & Tessa Wardley Reigate Priory AC FV 60 05:12:52 60       S, CJ, CK, AE, DX, AV, F 96 9 65
85th 658 Ian Sandiford & Matthew Townson   MV 60 05:55:03 60       S, DU, BE, F 95 7.5 65
86th 687 Chris Hopkins & Mark Higgins   MV 60 05:33:46 60       S, DU, BE, F 93 4.5 63
87th 693 Neil Stantiall & Phil Hobby Stubbington Green Runners MV 60 05:07:24 60       S, BE, CK, F 90 0 60
88th 691 Andrew Smith & John Greenwood   MV 40 05:22:02 40       S, CJ, AE, DX, AV, F 103 19.5 48
89th 736 Tom Pollak & Chris Burke   MV 40 04:52:28 40       S, CJ, AE, DX, AV, F 102 18 47
90th 583 Philly Hare & Sue Slack Pickering RC FV 30 04:18:14 30       S, CK, AE, F 116 39 42
91st 663 Steve Hampshire & Jess Roebuck Pickering Running club MV 20 06:44:28 110 -90     S, DU, BE, CX, F 108 27 25
92nd 639 Roger Ashby & Michael Ashby Pennine Fellrunners MV 18 06:20:04 60 -42   G S, DU, BE, F 112 33 24
93rd 625 Hywel Watkin & Alan Parry   MV 2 06:43:49 90 -88     S, DU, BE, BR, F 122 48 3
94th 594 Ashley Cooper & Angie Page   MIXV -34 06:36:54 40 -74     S, BE, F 113 34.5 -34
95th 635 Philip Jones & David Jones NGOC MV -78 07:08:19 60 -138   G S, DU, BE, F 118 42 -78
96th 584 Debbie Girdlestone & Mary Carrick   FV -270 08:44:07 60 -330     S, DU, BE, F 123 49.5 -270
mF 672 David Adams & Bill Welch   MV 170   170       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK 122 48 252
mF 656 Ray Pickett & Ian Pickett SROC - Red Rose Orienteers Tyne Bridge Harriers MV 90   90     G S, DU, BE, BG, CK 108 27 114
mF 683 Alan Helm & Ian Helm   MV 60   60       S, DU, BE 101 16.5 70
mF 685 Charles Gook & Glen Smith BADO MV 60   60       S, DU, BE 98 12 67
mF 588 Stephen Glasper & Birgit Hanusch   MIXV 0   0       S 105 22.5 0