Results for Saturday - 28-Oct-2017 - Medium Score

...return to index

Medium Score - Results

29 controls, limit 6 hours, 860 points

Pos No. Name Club Category Score Time Points Bonus/Penalty Manual Adj FGEN Controls, in order visited Vet % Vet Score
1st 710 Jonathon Davies & Nicola Mason   MIX 390 06:06:05 404 -14 14   S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, BV, BC, DS, DA, DK, F      
2nd 665 Keith Masson & Will Heap Mole Valley Orienteers Southdown Orienteers MV 340 05:50:20 340       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, DA, BU, AS, CB, F 101 16.5 396
3rd 664 Alistair Hearn & Scott Elbourne   MV 302 06:08:27 320 -18     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, BV, DA, BU, AS, AV, F 93 4.5 316
4th 806 Jonathan Hallam & Ian Furlong   M 294 06:17:07 330 -36     S, DU, BE, CX, BR, BG, BV, BC, BY, DA, AV, F      
5th 627 John Tullie & Kenny Short Roxburgh Reivers OC & Border Tri-Athletes MV 286 06:16:19 320 -34     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, BV, DS, DA, AV, F 112 33 380
6th 669 Alan Irving & Paul Managh WCOC Glaxo Hoad Hill HArriers MV 286 06:21:22 330 -44     S, BV, BC, BY, DT, BD, CH, AU, CM, DC, F 92 3 295
7th 695 Alastair Graves & Catriona Graves Edinburgh Uni H & H MIX 284 06:17:03 320 -36     S, DU, BE, CX, BR, BG, BV, BC, DS, DA, F      
8th 730 Rachel Simpson & Jack Simpson Helm Hill MIX 282 06:03:45 290 -8     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DX, DK, BU, DB, BF, F      
9th 652 Jeremy Lloyd & Alan Dunmur Durham Triathlon Club MV 280 05:54:59 280       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, BU, AS, CB, F 99 13.5 318
10th 712 Jonathon Marks & Lindsay Doig Carnethy MIX 270 05:46:13 270       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, BU, AS, AV, F      
11th 711 Alan Saul & Bodil Oudshoorn   MIX 270 05:53:07 270       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, BU, AS, AV, F      
12th 29 Michael Watson & Lisa Trollope   MIX 270 05:57:07 270       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, AS, AV, F      
13th 624 Jon Croome & Rob Parkinson Devon Orienteering Club MV 260 05:49:06 260       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, BU, AV, F 112 33 346
14th 772 Iain Smith-Ward & Francis Smith-Ward Lakeland Orienteering Club M 260 05:56:01 260     G S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, BU, AV, F      
15th 701 Helen Gardner & Simon Gardner SLOW & CLYDE MIX 256 06:21:34 300 -44     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, BV, DA, DK, F      
16th 995 Martyn Pegg & Mike Mudd   M 250 05:52:58 250       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, AS, AV, F      
17th 790 Charlie Lloyd & Sam Lloyd Dartmoor Runners Tamar Valley Hash House Harriers M 248 06:05:55 260 -12   G S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, DT, AV, F      
18th 805 Richard Page & Rob Harwood Chippenham Harriers M 246 06:21:08 290 -44     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, BU, AS, AV, F      
19th 757 Iain McIntyre & Robert McIntyre   M 240 05:04:35 240       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, AV, F      
20th 706 Andrew Hay & Sally Trussler   MIX 240 05:16:31 240       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, AV, F      
21st 752 Simon Pickard & Robin Ellis Fat Dad's Bike Club Fat Dads Bike Club M 240 05:43:42 240       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, AV, F      
22nd 422 Al Kitchener & Will Patterson   MV 240 05:49:19 240       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, AV, F 130 60 384
23rd 785 Stuart Nicholson & Will Henwood   M 240 05:55:48 240       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, BU, AV, F      
24th 604 Richard Sullivan & Lucy Wiegand WCH SYO MIXV 230 05:39:06 230       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DK, AV, F 104 21 278
25th 755 Dave Aldridge & Robert Rose   M 230 05:50:47 230       S, DU, BE, CX, BR, DZ, AA, F      
26th 758 Caspian James & Simon Reynolds BADTri M 230 05:57:50 230       S, DU, BE, CX, CK, DK, DA, BU, F      
27th 729 Darren Baker & Josie Greenhaulgh Lostock AC MIXV 226 06:06:01 240 -14     S, DU, BE, CX, BR, DK, BU, AS, AV, F 95 7.5 243
28th 751 Tom Ratcliffe & Chris Roberts York Knavesmire Harriers M 226 06:16:24 260 -34     S, DU, BE, CX, BR, CK, BV, DK, AV, F      
29th 581 Jackie Scarf & Debbie Ryde Calder Valley Fell Runners FV 220 05:37:14 220       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, AV, F 106 24 273
30th 788 Hamish Waring & Andy Heaton   M 220 05:47:03 220       S, CJ, AE, BV, BC, BY, DS, DA, F      
31st 596 Michael Stewart & Heather Thomson ESOC MIXV 220 05:53:27 220       S, BV, BC, BY, DT, DA, BU, AV, F 102 18 260
32nd 771 Harry Eaton & Patrick Eaton   M 216 06:02:00 220 -4     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, AV, F      
33rd 705 Kira Rehfeld & Matthias May Vegan Runners UK MIX 214 06:07:32 230 -16     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, F      
34th 812 Ian Jones & Lawrence Jones North Gloucester OC & Bristol University OC M 210 05:51:29 210     G S, DU, BE, CX, BG, CK, AE, DX, DK, AV, F      
35th 668 Steven Hemingway & Darren Taafe   MV 210 05:56:34 210       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, F 112 33 279
36th 761 Edward Bailey & James Lawless   M 206 06:11:49 230 -24     S, DU, BE, CX, BR, BG, DX, DK, BU, AV, F      
37th 655 Giles Humphreys-Evans & Jim Collins   MV 206 06:26:23 260 -54     S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, DA, DT, AV, F 92 3 212
38th 803 Richard Wells & Chris Baker   M 200 04:56:06 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, AV, F      
39th 678 Chris Starnes & David Wyatt Saddleworth Runners MV 200 05:09:47 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, AV, F 99 13.5 227
40th 637 Chris Gunn & Simon Kippin   MV 200 05:12:10 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, AV, F 94 6 212
41st 653 Keith Wilson & David Allison North York Moors AC MV 200 05:23:00 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, AV, F 121 46.5 293
42nd 686 Jim Hardcastle & Mark Wigley Clevedon Athgletic Club MV 200 05:30:11 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, AV, F 91 1.5 203
43rd 628 Thomas Wiesner & Remy Steinegger www.thesimm.ch MV 200 05:39:23 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, AV, F 118 42 284
44th 816 Christopher Ainsworth & Andy Hicks   MV 200 05:41:34 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, AV, F 126 54 308
45th 743 Alan Duncan & Lawrence Jones   MV 200 05:47:06 200       S, DU, BE, CX, BG, CK, AE, DK, AV, F 127 55.5 311
46th 787 Chris Laws & Richard Batstone teamHSX M 200 05:49:29 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, AV, F      
47th 684 Richard Baxter & Piers Miller SYO MV 200 05:52:19 200       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, AV, F 92 3 206
48th 727 Mark Sammon & Michelle Sunter SELOC Lostock AC MIXV 196 06:01:16 200 -4     S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, AV, F 102 18 231
49th 638 Benedict Ryan & James McGinn Ex Army Army MV 196 06:11:26 220 -24     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, AV, F 90 0 196
50th 749 Derek Allison & Stewart Allison Lakeland Orienteering Club M 190 04:19:40 190     G S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, F      
51st 670 Peter Deeks & Antony Rose   MV 190 05:35:54 190       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, F 106 24 236
52nd 629 Tim Davie & Harvey Pynn   MV 190 05:41:54 190       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, F 92 3 196
53rd 645 Brent MacGregor & Andrew Elliott   MV 190 05:42:53 190       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, F 131 61.5 307
54th 646 Ian Wilson & Mark Tandy Cosmics Deeside Runners MV 190 05:51:55 190       S, DU, BE, CX, BR, DK, AV, F 97 10.5 210
55th 632 Graham Hey & Phil Ward   MV 190 05:53:41 190       S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, F 128 57 298
56th 622 Jenny Yate & Michael Cope Mynydd Du MIX 190 05:55:25 190       S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, F      
57th 762 Rob Berger & Will Pakes-Geddes Wiggle Runner M 190 05:59:09 190       S, BV, BC, BY, DT, DA, F      
58th 612 Amy Macfarlane & Sarah Roscoe   F 188 06:15:06 220 -32     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, AV, F      
59th 704 Paul Jackson & Jacqueline Jackson   MIX 180 05:31:06 180       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, F      
60th 791 Chris Shearlock & Ross Beard Fat Dads BC M 180 05:37:18 180       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DX, F      
61st 777 Alex Rose & Adam Caswell   M 180 05:37:55 180       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AV, F      
62nd 586 Paul Sharples & Rachael Sharples Bingley Harriers and AC MIXV 180 05:40:11 180       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, F 116 39 250
63rd 811 Christopher Vardy & Jonathan Vardy   M 180 05:41:38 180     G S, DU, BE, CX, BR, CK, AE, DX, F      
64th 602 Stuart Worsfold & Joanna Campbell   MIXV 180 05:47:30 180       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, F 90 0 180
65th 458 Stephan Tietz & Heather Rumble ULGMC MIX 180 05:54:48 180       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AV, F      
66th 640 Anthony Watt & Edmund Doyle   MV 176 06:11:30 200 -24     S, DU, BE, CX, BR, BG, DK, AV, F 95 7.5 189
67th 631 David Macha & Stephen Macha   MV 174 06:02:05 180 -6     S, BV, BC, BY, DA, AV, F 106 24 216
68th 634 Sam Oddie & Bruce Willoughby   MV 172 06:13:21 200 -28     S, DU, BE, CX, BR, CK, DK, F 97 10.5 190
69th 766 Derek Lee & Graham Driver AIRE M 170 05:00:17 170       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, F      
70th 582 Sue Woods & Lisa Whetter   FV 170 05:40:04 170       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, F 95 7.5 183
71st 810 David Savage & Giles Savage   M 170 05:40:20 170     G S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, F      
72nd 591 Imme Davies & Martin Carter Hay Hotfooter MIXV 170 05:40:51 170       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, F 99 13.5 193
73rd 589 Sarah Ledbury & Alex Ledbury MDOC MIXV 170 05:41:07 170       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, F 90 0 170
74th 585 Bill Mumford & Gina Mumford Eden Valley Runners MIXV 170 05:44:54 170       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, F 116 39 236
75th 618 Jessica Green & Sarah Jarvis   F 170 05:54:56 170       S, DU, BE, CX, BR, CK, AE, F      
76th 744 James Anderson Anderson & Ciron Edwards   M 170 06:04:21 180 -10     S, DU, BE, CX, BG, CK, DK, F      
77th 745 John Arnold & Adrian Butter SN Orienteering Club M 168 06:30:23 230 -62     S, BV, BC, CH, AU, CM, F      
78th 611 Lucia & Avril Challoner   F 166 06:11:51 190 -24     S, DU, BE, CX, BR, AV, DK, F      
79th 689 Andrew Farnworth & Tim Cook   MV 162 06:03:52 170 -8     S, DU, BE, CX, BR, CK, AE, F 92 3 167
80th 657 Kevan Latham & Andrew Bidolak South East Lancashire Ortienteering Club MV 162 06:13:07 190 -28     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, F 105 22.5 198
81st 814 Tom Inman & Chris Pollard Bristol Up and Runners M 160 05:22:36 160       S, DU, BE, CX, BR, BG, AV, F      
82nd 763 Ian Mitchell & Jonathan Bond Ocean Lake Triathlon M 160 05:32:11 160       S, DU, BE, CX, BG, CK, DX, AV, F      
83rd 768 Tom Farrand & Jon Seddon   M 160 05:42:31 160       S, DU, BE, CX, BR, BG, AV, F      
84th 633 Jell Ellis & Peter Ellis   MV 160 05:43:14 160       S, DU, BE, CX, BR, BG, AV, F 115 37.5 220
85th 620 Sarah Jones & Robin Carter   FV 160 05:45:33 160       S, DU, BE, CX, BR, BG, AV, F 110 30 208
86th 793 Merlin Hetherington & Alex McMaster Tayforth UOTC M 160 05:47:11 160       S, DU, BE, CX, BR, BG, AV, F      
87th 795 Paul Higgs & James Johnson Bath Bats M 160 05:50:28 160       S, DU, BE, CX, BR, BG, AV, F      
88th 636 Albert Sunter & Tony Marlow Lostock AC MV 160 06:14:10 190 -30     S, DU, BE, CJ, AE, DX, BV, BC, F 110 30 208
89th 690 Jon Maskill & Ben Tarlow   MV 158 06:05:56 170 -12     S, DU, BE, CX, CK, DK, F 93 4.5 165
90th 659 Andy Pettit & Nick Hayward   MV 158 06:15:10 190 -32     S, DU, BE, CX, BR, BG, AS, AV, F 91 1.5 160
91st 641 Chris Lates & Raymond Wren Borderliners Orienteering Club MV 156 06:31:19 220 -64     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, DK, AV, F 148 87 292
92nd 786 Mathew Winslade & Ashley Allen   M 150 05:00:57 150       S, DU, BE, CX, BR, BG, F      
93rd 688 Bruce Girdlestone & Robert Hawkins Rhelex MV 150 05:08:51 150       S, DU, BE, CX, BR, BG, F 105 22.5 184
94th 679 Neil Bausor & Andy Sworn Hart Road Runners MV 150 05:10:16 150       S, DU, BE, CX, BR, BG, F 113 34.5 202
95th 649 Blake Dobson & Ben Robertson   MV 150 05:22:24 150       S, DU, BE, CX, BR, AV, F 99 13.5 170
96th 721 Andrew Derrick & Samantha Prior/Lisa Blair Saxons OC MIX 150 05:24:53 150       S, DU, BE, CX, BR, BG, F      
97th 737 Rytis Kevelaitis & Emilis Ruzele   M 150 05:29:03 150       S, DU, BE, CX, BR, BG, F      
98th 642 David Morris & Roger Harrison Cheshire Hash House Harriers MV 150 05:29:49 150       S, DU, BE, CX, BR, BG, F 113 34.5 202
99th 682 Rob Kohler & Nigel Worseys Dartmoor Runners MV 150 05:32:25 150       S, CJ, CK, AE, DX, DA, BU, AS, AV, F 123 49.5 224
100th 720 Rudi Aerts & Lies Desaer Omega Belgium MIX 150 05:37:06 150     G S, DU, BE, CX, BR, BG, F      
101st 717 Nic Maskell & Matt Whitehead   MIX 150 05:41:39 150       S, DU, BE, CX, BR, BG, F      
102nd 698 Naomi Day & Chris Day   MIX 150 05:45:20 150     G S, DU, BE, CX, BR, BG, F      
103rd 724 Steven Paterson & Elinor Crockford   MIX 150 05:46:08 150       S, DU, BE, CX, BR, BG, F      
104th 613 Patricia McCarthy & Rose Waterman   F 150 05:48:05 150       S, DU, BE, CX, BR, BG, F      
105th 756 James Millington & Michael Leadbetter   M 150 05:48:41 150       S, DU, BE, CX, BG, CK, AV, F      
106th 616 Helen Mercer & Grace Petkovic   F 150 05:51:49 150       S, DU, BE, CX, BR, BG, F      
107th 709 Joshua Chambers & Jade Bowling   MIX 150 05:52:12 150       S, DU, BE, CK, AE, DX, DK, AV, F      
108th 808 Stephen Whitaker & Joe Atherton   M 150 05:54:43 150       S, DU, BE, CX, CK, AE, DX, F      
109th 725 Ben Savage & Helen Casey   MIX 150 05:58:04 150       S, DU, BE, CX, BR, BG, F      
110th 734 James Fraser & Christian Pohl Accenture M 150 06:04:22 160 -10     S, BV, BC, DT, DA, F      
111th 753 Nick Martin & Alex Doyle CLOK Cleveland M 150 06:04:49 160 -10     S, DU, BE, CX, BR, BG, AE, F      
112th 579 Judy Hardman & Samantha Hardman   FV 140 04:57:26 140     G S, DU, BE, CX, BR, F 102 18 165
113th 595 Elaine Stewart & Richard Wade Cosmic Hill Bashers Holmfirth Harriers MIXV 140 05:13:53 140       S, DU, BE, CX, BR, F 111 31.5 184
114th 666 Christopher Gill & Michael White Selby Striders MV 140 05:24:07 140       S, DU, BE, CX, BR, F 136 69 237
115th 773 Steven Mclellan & Paul Bridge   M 140 05:27:57 140       S, DU, BE, CX, BR, F      
116th 662 Graham Ramsden & Adam Lowe Claro Orienteering Club MV 140 05:28:44 140       S, DU, BE, CX, BR, F 106 24 174
117th 797 Ali Turnham & Andrew McGrath Turnham Alpine Adventures Club Sorby Hinds M 140 05:32:03 140       S, DU, BE, CX, BR, F      
118th 728 Paddy Brodie & Pete Porter   MV 140 05:37:46 140       S, DU, BE, CX, BR, F 95 7.5 151
119th 702 Pete Forbes & Frances Coles   MIX 140 05:38:43 140       S, DU, BE, CX, BR, F      
120th 700 Steve Collins & Rebecca Collins   MIX 140 05:47:09 140     G S, DU, BE, CX, BR, F      
121st 988 Donald Cumming & Nick Helm   M 140 05:48:35 140       S, DU, BE, CJ, AE, DK, BU, F      
122nd 603 Richard Bartlett & Miranda Bartlett   MIXV 140 05:48:40 140       S, DU, BE, CX, BR, F 126 54 216
123rd 696 Derek Fryer & Alison Fryer   MIX 140 05:50:51 140     G S, BV, BC, DS, AV, F      
124th 707 Sarah Scarbrough & Tim Scarbrough Mole Valley Orienteering Club MIX 140 06:44:09 230 -90     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, DK, F      
125th 647 Rob Bryant & Peter Foster Bristol Orienteering Klub MV 130 05:37:38 130       S, DU, BE, CX, CK, F 124 51 196
126th 722 Tania Milnes & Tom Rumsey   MIX 130 05:43:46 130       S, CJ, DX, AE, CK, DK, BU, DB, F      
127th 492 Chris Boryer & Chris Panton [MIL]   M 130 05:46:35 130       S, DU, BE, CK, DK, AV, F      
128th 780 Richard Ward & Christopher Schoeb FindaRace M 130 05:47:15 130       S, BV, DA, DK, F      
129th 580 Paul Roberts & Paul Richardson   M 130 05:49:14 130       S, BE, CX, BR, BG, F      
130th 692 Matt Hing & Mike Jeavons   MV 130 05:58:11 130       S, CJ, CK, DK, BV, AV, F 92 3 134
131st 597 Richard Vaughan & Jennie Johnson LDWA MIXV 130 06:04:08 140 -10     S, DU, BE, CX, BR, F 95 7.5 140
132nd 660 Ian Hodgson & Wai Cheung   MV 128 06:20:13 170 -42     S, DU, CX, BR, BG, DK, BU, F 103 19.5 153
133rd 748 Lloyd Rees & Finlay Guerin Verulam M 126 07:31:01 310 -184     S, CK, AE, DX, DK, DA, DS, BV, BC, BY, DT, AV, F      
134th 673 Richard Woods & Paul Ellis   MV 120 05:03:56 120       S, DU, BE, CX, AV, F 99 13.5 136
135th 676 Stephen Collier & Peter Vojak Kennington Chambers MV 120 05:29:52 120       S, DU, BE, CX, AV, F 118 42 170
136th 740 Carl Stanton & Benjamin Fenton   M 120 05:40:33 120       S, DU, CX, BR, BG, AV, F      
137th 592 Simon Jones & Sara Jones   MIXV 120 05:53:26 120       S, DU, BE, CX, AE, F 98 12 134
138th 677 Tom Hutchison & Andy Mullett TeamBath AC MV 118 06:20:13 160 -42     S, DU, BE, CK, DK, BU, DB, F 126 54 182
139th 590 Sarah Francis & Matthew Grant SN Orienteering Club MIXV 110 05:15:06 110       S, CJ, CK, BG, AE, DX, DK, AV, F 92 3 113
140th 783 Bruce Kilpatrick & Ewan Wilson   M 110 05:25:42 110       S, DU, CK, AE, DX, DK, AV, F      
141st 615 Helene Woodham & Victoria Poll Bracknell Forest Runners F 110 05:27:19 110       S, DU, CX, BR, BG, F      
142nd 719 David Altabev & Ursula Heath Project Awesome MIX 110 05:27:31 110       S, DU, BE, CX, F      
143rd 779 Kevin Patrick & Tom Woolley   MV 110 05:29:53 110       S, DU, BE, CX, F 95 7.5 118
144th 599 Sam Scott & Paul Scott Hart Road Runners Farnham Tri MIXV 110 05:34:12 110       S, DU, BE, CX, F 91 1.5 112
145th 680 Roger Watkinson & David Cain   MV 110 05:40:51 110       S, DU, BE, CX, F 114 36 150
146th 598 Philip Evason & Rachel Evason Wimborne Orienteers MIXV 110 05:47:14 110       S, DU, BE, CX, F 116 39 153
147th 651 Mark Davies & John Price Hay Hotfooters MV 110 05:53:07 110       S, DU, BE, CX, F 119 43.5 158
148th 770 James White & Michael Priestman   M 110 05:55:43 110       S, DU, BE, BG, CK, AE, AV, F      
149th 726 Neil Palmer & Sarah Kitching K&C MIX 110 05:56:49 110       S, DU, BE, CX, F      
150th 769 Simon Thacker & Nigel Thacker   M 108 06:10:14 130 -22     S, CJ, CK, AE, DX, DK, DA, F      
151st 671 Roger Hadland & Nicholas Hadland   MV 106 06:16:43 140 -34   G S, CJ, CK, AE, DX, BV, DA, F 119 43.5 152
152nd 608 Jean Sellar & Islay Sellar   F 100 05:10:11 100       S, DU, BE, CK, AE, DX, F      
153rd 731 Paul Booth & Rosie Jones Pennine Fell Runners MIX 100 05:21:06 100       S, CJ, CK, AE, DX, DK, AV, F      
154th 697 Louise Hawson & Matthew Fennelow   MIX 100 05:27:04 100       S, CK, AE, DX, BV, AV, F      
155th 759 Simon Bullock & Chris Lees   M 100 05:37:49 100       S, DU, BE, CK, AE, DX, F      
156th 801 David Underhill & Bob Jones   M 100 05:45:34 100       S, DU, BE, DK, F      
157th 614 Alison Love & Isabel Berry Borderliners Orienteering Club F 100 05:52:23 100       S, DU, BE, CK, AE, DX, F      
158th 796 Ben Hadfield & Pietro Andrianopoli   M 100 05:54:05 100       S, DU, BE, DK, F      
159th 781 Dominic Merrett & Edward Merrett   M 100 05:54:52 100     G S, DU, BE, DK, F      
160th 750 Allan Hodkinson & Craig Cairns   M 100 05:57:45 100       S, DU, BE, BG, CK, AE, F      
161st 799 Edmund Jack & James Mottram   M 98 06:00:04 100 -2     S, BV, BC, F      
162nd 675 Robin Frost & Keith Stewart   MV 94 06:22:14 140 -46     S, DU, BE, CX, BG, CK, F 96 9 102
163rd 630 Caroline Baker & William Baker Wickwar Wunners MIX 90 04:52:14 90     G S, DU, BE, CK, AV, F      
164th 148 Andrew Lambe & Abbie Hull Quakers Running Club MIX 90 04:52:16 90       S, DU, BE, CK, BG, F      
165th 650 Andrew Jackson & David Casey   MV 90 05:34:36 90       S, DU, BE, CK, AE, F 103 19.5 108
166th 789 John Allan & Jack Rose Calder Valley Fell Runners Hyde Park Harriers M 90 05:44:18 90       S, DU, BE, BG, AE, DX, F      
167th 587 Cali Ingham & Ian Jackson Carnethy Hill Running Club MIXV 90 05:54:27 90       S, DU, BE, CJ, CK, F 125 52.5 137
168th 815 John Wootton & Liz Wootton   MIX 88 06:35:44 160 -72   G S, BV, BC, BY, DT, AV, F      
169th 141 Salka Hintikka & Mark Gill   MIX 84 06:02:17 90 -6     S, DU, BE, CK, BG, F      
170th 626 Duncan Marsh & Chris Adams Dark Peak Fell Runners MV 84 07:02:47 210 -126     S, CJ, AE, DX, BV, BC, DS, DK, AV, F 90 0 84
171st 606 Jessica Jordon-White & Diana Saunders   F 80 04:56:01 80       S, DU, BE, CK, F      
172nd 648 Tatsuo Nemoto & Hideki Mori VALEO Japan Sky Running Association MV 80 05:06:33 80       S, DU, BE, CJ, DX, F 101 16.5 93
173rd 593 Howard Chambers & Jo Cunningham Saddleworth Runners MIXV 80 05:23:36 80       S, DU, BE, CK, F 100 15 92
174th 767 Ollie March & Alex Phillips   M 80 05:41:35 80       S, CJ, AE, DX, DK, AV, F      
175th 605 Sally Morgan & Gareth Morgan   MIXV 80 05:50:58 80       S, DU, BE, CK, F 108 27 102
176th 911 Jane Keenan & Javed Johl ATC(P) MIX 80 05:59:57 80       S, DU, BE, CK, F      
177th 643 Andrew Pitcher & Neil Speers DFOK MV 78 07:05:26 210 -132     S, DU, BE, CX, BR, BG, CK, AE, DX, BU, F 104 21 94
178th 674 Malcolm Cochrane & David Buckley   MV 70 04:40:42 70       S, DU, BE, AV, F 121 46.5 103
179th 654 Phil Caswell & Rod Smart   MV 70 05:26:50 70       S, DU, BE, AV, F 102 18 83
180th 804 Dave Kirby & Daniel Aspel   M 70 05:39:33 70       S, DU, BE, AV, F      
181st 733 Fiona Johnson & Malcolm Johnson Stockport Harriers MIX 70 05:39:59 70       S, CJ, DX, AE, CK, BG, AV, F      
182nd 778 Daniel Case & Dara Patrick   M 70 05:51:17 70       S, DU, BE, AE, F      
183rd 708 James Godfrey & Nikki Waters   MIX 60 05:02:21 60       S, CJ, BV, F      
184th 693 Neil Stantiall & Phil Hobby Stubbington Green Runners MV 60 05:07:24 60       S, BE, CK, F 90 0 60
185th 807 David Sandford & Phil Friel   M 60 05:12:19 60       S, DU, BE, F      
186th 621 Caroline Knox & Tessa Wardley Reigate Priory AC FV 60 05:12:52 60       S, CJ, CK, AE, DX, AV, F 96 9 65
187th 610 Emma Harris & Meriel White   F 60 05:16:37 60       S, CJ, AE, DX, CK, BG, F      
188th 732 Emma Burnett & Allan Munro   MIX 60 05:22:22 60       S, DU, BE, F      
189th 681 Richard Watt & Richard Shooter   MV 60 05:26:57 60       S, DU, BE, F 100 15 69
190th 775 Jake White & Nathan Blencowe   M 60 05:33:18 60       S, DU, BE, F      
191st 687 Chris Hopkins & Mark Higgins   MV 60 05:33:46 60       S, DU, BE, F 93 4.5 63
192nd 747 Alan Jarvis & James Rhodes Military M 60 05:37:39 60       S, DU, BE, F      
193rd 718 Sarah Vernau & David Vernau   MIX 60 05:38:30 60       S, DU, BE, F      
194th 163 Kirsty Struthers & Paul Willett NYMAC MIX 60 05:43:26 60       S, DU, BE, F      
195th 765 James Watson & Michael Murray/Matthew Myerscough BMC M 60 05:47:25 60       S, DU, BE, F      
196th 738 James Paton & Adrian Keeble   M 60 05:51:31 60       S, DU, BE, F      
197th 741 Adrian Mcinally & Mark Mcinally   M 60 05:52:05 60       S, DU, BE, F      
198th 658 Ian Sandiford & Matthew Townson   MV 60 05:55:03 60       S, DU, BE, F 95 7.5 65
199th 699 Matthew Robinson & Abigail Holland   MIX 60 05:57:12 60       S, DU, BE, F      
200th 609 Alison Scott & Jane Saul   FV 50 05:22:43 50       S, CJ, CK, AE, AV, F 111 31.5 66
201st 736 Tom Pollak & Chris Burke   MV 40 04:52:28 40       S, CJ, AE, DX, AV, F 102 18 47
202nd 691 Andrew Smith & John Greenwood   MV 40 05:22:02 40       S, CJ, AE, DX, AV, F 103 19.5 48
203rd 583 Philly Hare & Sue Slack Pickering RC FV 30 04:18:14 30       S, CK, AE, F 116 39 42
204th 739 Mark Parrott & Thomas Parrott   M 30 05:37:28 30     G S, DU, AV, F      
205th 800 Gary Trewartha & Grant Trewartha Gala Harriers M 20 03:48:38 20       S, CK, F      
206th 760 Sam Jenner & James Langstraat   M 20 04:36:20 20       S, DU, F      
207th 996 Lewis Johnston & Andrew Blanchard   M 20 05:05:03 20       S, DU, F      
208th 809 William Durham & Timour Wehbi   M 20 05:16:18 20       S, DU, F      
209th 663 Steve Hampshire & Jess Roebuck Pickering Running club MV 20 06:44:28 110 -90     S, DU, BE, CX, F 108 27 25
210th 639 Roger Ashby & Michael Ashby Pennine Fellrunners MV 18 06:20:04 60 -42   G S, DU, BE, F 112 33 24
211th 754 Rob Munday & David Wearn Find a Race M 10 03:48:36 10       S, CJ, F      
212th 625 Hywel Watkin & Alan Parry   MV 2 06:43:49 90 -88     S, DU, BE, BR, F 122 48 3
213th 714 Alan Mackay & Zoe Mackay Darlington Triathlon Club MIX 0 04:30:20 0       S, F      
214th 703 Jayne Lee & Geraint Lee   MIX -4 07:41:14 200 -204     S, CJ, CK, AE, DX, BV, BC, DS, BU, F      
215th 594 Ashley Cooper & Angie Page   MIXV -34 06:36:54 40 -74     S, BE, F 113 34.5 -34
216th 792 Richard Brann & Robert Poore   M -62 06:40:57 20 -82     S, DU, F      
217th 635 Philip Jones & David Jones NGOC MV -78 07:08:19 60 -138   G S, DU, BE, F 118 42 -78
218th 694 Shuhei Akamine & Miyuki Tamura   MIX -170 07:49:06 50 -220     S, BV, F      
219th 584 Debbie Girdlestone & Mary Carrick   FV -270 08:44:07 60 -330     S, DU, BE, F 123 49.5 -270
mF 672 David Adams & Bill Welch   MV 170   170       S, DU, BE, CX, BR, BG, CK 122 48 252
mF 782 Lewis Hopkins & Joe Bates   M 130   130     G S, BV, BC, DS      
mF 656 Ray Pickett & Ian Pickett SROC - Red Rose Orienteers Tyne Bridge Harriers MV 90   90     G S, DU, BE, BG, CK 108 27 114
mF 67 Ross Davidson & Darren Southcott Woodford Green with Essex Ladies Athletics Club M 70   70       S, DU, BE, CJ      
mF 685 Charles Gook & Glen Smith BADO MV 60   60       S, DU, BE 98 12 67
mF 683 Alan Helm & Ian Helm   MV 60   60       S, DU, BE 101 16.5 70
mF 617 Annabelle Lancaster & Stephanie Kitchen Wiggle F 60   60       S, DU, BE      
mF 716 Mark Bullock & Cherry Bedford   MIX 60   60       S, DU, BE      
mF 764 Andrew Trigg & Ben Trigg Erme Valley Harriers M 60   60     G S, DU, BE      
mF 607 Jennifer Hack & Alice Jackson Imperial College F 20   20       S, DU      
mF 723 Mette Hansen & Simon Green   MIX 10   10       S, CJ      
mF 588 Stephen Glasper & Birgit Hanusch   MIXV 0   0       S 105 22.5 0
mF 774 Jonathan Waller & Steve Brindle Darwen Dashers M 0   0       S