Results for The OMM - 28-Oct-2017 - Short Score

...return to index

Short Score - Results

  Pos Name Club Category Saturday Sunday Total Total Time Vet % Vet Total FGEN
Certificate 1st Simon Kingston & Andy Fry   M 310 (1) 192 (8) 502 09:03:50        
Certificate 2nd Catherine Wilson & Steve Wilson SELOC MIX 284 (3) 206 (3) 490 09:04:01        
Certificate 3rd Alexander Freeman-Hall & Eoghan Wiles [MIL] Bristol UOTC M 286 (2) 190 (9) 476 09:00:17        
Certificate 4th Chris Wilcox & Nigel Beasant Clwydian Range Runners DEE OC MV 242 (7) 220 (1) 462 08:57:51 120 45 670  
Certificate 5th Robert Bambrook & Andy Clinton   M 270 (4) 180 (12) 450 08:47:30        
Certificate 6th Ray Collins & Jonathan Howell Walton Chasers MV 240 (9) 200 (7) 440 09:12:53 127 55.5 684  
Certificate 7th Michael James & Carl Proctor BrUOTC MV 256 (5) 174 (14) 430 09:03:40 93 4.5 450  
Certificate 8th Alistair Thornton & Leah Williams Loughborough University Orienteering Club MIX 248 (6) 182 (10) 430 09:39:12        
Certificate 9th Chris Thorpe & Dawn Anderson   MIX 210 (15) 200 (5) 410 08:01:39        
Certificate 10th Paulius Maciulevicius & Ringaile Levickaite Be Sienu MIX 240 (8) 170 (15) 410 08:34:25        
Certificate 11th Jonathan Aylward & Kate Boobyer   MIXV 198 (20) 212 (2) 410 09:13:37 99 13.5 466  
Certificate 12th John Knight & Chris Kirk Manx Fell Runners MV 208 (18) 200 (6) 408 08:55:11 102 18 481  
Certificate 13th Ray Humphreys & Will Humphreys   M 238 (10) 150 (21) 388 08:55:44       G
Certificate 14th Graeme Tiffany & John Proctor Pudsey Pacers RC MV 206 (19) 180 (13) 386 09:19:13 100 15 444  
Certificate 15th Michael Lemmy & Matthew Snarr   M 228 (13) 138 (29) 366 09:15:54        
Certificate 16th Martin Skinner & Lynne Thomas West Cumberland Orienteering Club MIXV 210 (17) 150 (22) 360 09:21:41 100 15 415  
Certificate 17th Ashley Thomlinson & Joe Morwood   M 210 (14) 144 (24) 354 08:29:50        
Certificate 18th Susan Brown & Susan Harding SROC FV 196 (21) 150 (17) 346 08:40:15 110 30 450  
Certificate 19th Stephen Snow & Darren Parker   MV 146 (50) 200 (4) 346 09:49:08 107 25.5 434  
Certificate 20th Dominic Matters & Nicholas Coleman Lanchester Mountaineering Club M 228 (12) 94 (63) 322 09:08:00        
Certificate 21st Keith John Bell & Andrew Watson Swaledale Outdoor Clob MV 190 (22) 120 (43) 310 08:37:15 114 36 421  
Certificate 22nd Neil Watkins & David Snowball   M 176 (25) 130 (32) 306 08:46:32        
Certificate 23rd Anthony Rosevear & Dan Wheat Southwell RC M 234 (11) 70 (75) 304 08:46:57        
Certificate 24th Neil O'Gorman & Chris Tillapaugh   M 164 (32) 140 (25) 304 09:06:03        
Certificate 25th James MacDonald & Andrew MacDonald   M 122 (60) 180 (11) 302 09:33:09        
Certificate 26th James Langley & Philip Robson   M 150 (41) 150 (20) 300 08:18:28        
Certificate 27th Jan Wulf & Mick Kenyon www.settlewolftracks.co.uk MV 150 (44) 150 (19) 300 08:35:10 99 13.5 340  
Certificate 28th Alasdair Brock & Claire Brock   MIXV 160 (37) 140 (26) 300 08:41:20 110 30 390  
Certificate 29th Sophie Street & Robert Weekes Bristol OTC MIX 156 (40) 140 (27) 296 09:08:03        
Certificate 30th Conrad Kelly & Nicola Kelly Heaton Harriers AC MIX 170 (26) 124 (38) 294 08:59:51        
Certificate 31st Tom Thorley & Tom Bisset Tayforth UOTC M 170 (28) 120 (39) 290 08:19:23        
Certificate 32nd Dave Garner & John Mellor   MV 170 (29) 120 (44) 290 08:55:22 107 25.5 364  
Certificate 33rd Jill Manning & Cerys Manning SWOC MDOC FV 156 (39) 130 (35) 286 09:08:56 99 13.5 325 G
Certificate 34th Steve Monaghan & John Derrick TWMC & Achille Ratti MV 150 (47) 130 (33) 280 09:03:06 111 31.5 368  
Certificate 35th Jon Naylor & Neill Hughes   MV 112 (67) 160 (16) 272 09:17:59 92 3 280  
Certificate 36th Henrik Flordal & Axel Flordal Katrineholms OK M 210 (16) 60 (83) 270 08:15:40       G
Certificate 37th Les Hunt & John Mursell Southern Navigators Totton Runners MV 160 (35) 110 (46) 270 08:15:54 136 69 456  
Certificate 38th Suzanne Lake & Keith Wilkinson Ochil Hill Runners Team TriActive Stirling MIX 170 (30) 100 (57) 270 09:16:28        
Certificate 39th Jodi Longyear & Michelle Byrne Wessex Mountaineering Club MIX 162 (33) 100 (52) 262 08:55:54        
Certificate 40th Paul Seaston & Frank Davey Penwith Dogging Possie PenwithDogging Possie MV 160 (36) 100 (56) 260 08:43:36 96 9 283  
Certificate 41st Rosie Watkins & Tim Rutland   MIX 150 (46) 108 (50) 258 08:53:48        
Certificate 42nd Leigh Murray & Dave Bleazard   MIXV 134 (52) 120 (41) 254 08:49:25 112 33 338  
Certificate 43rd Ben Ralston & Tim Badham [MIL] Police Army M 100 (79) 150 (23) 250 08:26:49        
Certificate 44th Paul Finch & Mark Bayliss   M 190 (24) 60 (86) 250 08:32:34        
Certificate 45th Rupert Smedley & Nicole Farmer   MIX 148 (48) 100 (61) 248 08:57:57        
Certificate 46th Stuart Greenall & Chris Hayes Northwich Running Club MV 110 (70) 130 (30) 240 07:51:49 98 12 269  
Certificate 47th Stuart Smith & Aleks Kashafi Hunters Bog Trotters MV 130 (55) 110 (45) 240 07:55:28 91 1.5 244  
Certificate 48th Sam Johnson & Nick Sharp Alfresco Adventures M 110 (69) 130 (31) 240 08:04:45        
Certificate 49th Scott Hill & Alisa Duncan   MIX 150 (42) 90 (68) 240 08:27:39        
Certificate 50th Martin Brown & Andy Muston   MV 100 (80) 140 (28) 240 08:29:49 116 39 334  
Certificate 51st Robbie MacDiarmid & Orry Kneale [MIL] Tayforth UOTC M 110 (71) 130 (34) 240 08:29:55        
Certificate 52nd Andrew Rutland & Christopher Rutland   M 120 (62) 120 (40) 240 08:35:25       G
Certificate 53rd Arran Campbell & Elleanor Campbell   MIX 140 (51) 90 (66) 230 08:44:51       G
Certificate 54th Ben Hides & Nick Hides Weston AC Clevedon AC M 128 (56) 100 (51) 228 08:17:06       G
Certificate 55th Emily Beynon & Delyth Williams   F 122 (59) 100 (58) 222 09:09:39        
Certificate 56th Charles Robinson & Hazel Robinson   MIX 130 (53) 90 (67) 220 08:04:51        
Certificate 57th Oliver Roberts & Claire Roberts   MIX 110 (68) 110 (47) 220 08:06:20        
Certificate 58th Charles Scott & Alex Neame   MV 190 (23) 30 (115) 220 08:16:29 95 7.5 236  
Certificate 59th Elizabeth Gardner & Rona Myatt Glasgow University Orienteering Club F 118 (64) 100 (53) 218 08:46:13        
Certificate 60th Andy Robinson & Christine Robinson SLOW MIXV 106 (77) 110 (48) 216 08:50:24 123 49.5 322  
Certificate 61st Calum MacGregor & Duncan Smith Tayforth UOTC M 86 (90) 130 (36) 216 09:30:14        
Certificate 62nd Jason Clark & Katie Brentnall Cleethorpes ac MIX 150 (45) 64 (78) 214 08:58:04       G
Certificate 63rd Matthew Wardner & Mhairi Wardner   MIXV 110 (72) 100 (60) 210 08:41:12 101 16.5 245  
Certificate 64th Simon Jewell & Justin Adams   MV 126 (57) 84 (69) 210 09:48:35 94 6 223  
Certificate 65th Lewis Campbell & Frazer Campbell   M 148 (49) 60 (84) 208 08:37:31       G
Certificate 66th Miriam Rosen & David Rosen SROC MIXV 108 (75) 100 (55) 208 08:42:31 132 63 339  
Certificate 67th Mark Bailey & Alex Bailey Nuneaton Harriers M 90 (88) 110 (49) 200 08:06:14       G
Certificate 68th Keith Lunson & Chris Lunson   M 100 (81) 100 (59) 200 08:39:06       G
Certificate 69th Ben Loxton & Zachary McCarroll [MIL] Bristol UOTC M 158 (38) 40 (109) 198 09:39:13        
Certificate 70th Brian Dempster & Thomas Dempster   M 116 (65) 76 (73) 192 09:38:38       G
Certificate 71st Jon Dufton & Rich Dufton   M 60 (99) 130 (37) 190 08:42:25       G
Certificate 72nd Peter Cheung & Ian Twiselton   MV 150 (43) 36 (111) 186 09:07:51 122 48 275  
Certificate 73rd Doug Braidwood & Anna Buckingham St Albans Striders MIX 164 (31) 22 (118) 186 09:26:18        
Certificate 74th Nicholas Gould & Elizabeth Gould   MIXV 62 (96) 120 (42) 182 08:50:58 132 63 297  
Certificate 75th Tobias Hawelka & Elli Krenn   MIX 114 (66) 64 (77) 178 09:15:22        
Certificate 76th Mike Parsons & George Crawford-Smith ABMSAC Pendle Forest Orienteers MV 92 (86) 82 (71) 174 09:16:40 148 87 325  
Certificate 77th Victoria Duncan & Frances Brown Durham University Loughborough University F 124 (58) 48 (103) 172 11:03:19        
Certificate 78th Jeremy Brett & Ashley Charlwood no-mad running MV 170 (27) 0 (133) 170 07:48:29 94 6 180  
Certificate 79th Barry Le Grys & Amy Le Grys   MIX 120 (61) 50 (92) 170 08:00:19       G
Certificate 80th Gillian Macfarlane & Louise Brown Harrogate Harriers Fellside Ladies FV 70 (94) 100 (54) 170 08:09:15 94 6 180  
Certificate 81st Michael Whiteford & Ruairidh Mathieson Tayforth UOTC M 130 (54) 40 (110) 170 08:23:30        
Certificate 82nd Scott Brealey & Philip Belfield   MV 110 (73) 60 (87) 170 08:28:42 90 0 170  
Certificate 83rd Elizabeth Creaser & Michael Porter   MIXV 84 (92) 80 (72) 164 08:50:03 98 12 184  
Certificate 84th Ian Campbell & Sarah Campbell   MIXV 100 (82) 60 (88) 160 08:29:52 104 21 194  
Certificate 85th Gareth Trehearn & Louise Trehearn   MIX 104 (78) 50 (100) 154 09:18:54        
Certificate 86th Theodore Larn-Jones & Sophia Fong Project Awesome MIX 58 (102) 90 (64) 148 08:36:03        
Certificate 87th Gemma Moy & Richard Seabrook   MIX 118 (63) 30 (116) 148 08:53:07        
Certificate 88th Simon Oxley & Hilary Moakes Settle Harriers MIXV 98 (83) 50 (95) 148 09:39:34 113 34.5 199  
Certificate 89th Dave Turton & Chris Buxton WSC MV -2 (123) 150 (18) 148 10:25:12 121 46.5 218  
Certificate 90th Leanne Cass & Lucy Stanfield   F 96 (84) 50 (97) 146 08:52:06        
Certificate 91st Cat Oldfield & Ste Oldfield   MIX 74 (93) 70 (76) 144 10:12:58        
Certificate 92nd Donna Hutchinson & Conrad Allen   MIXV 90 (89) 50 (99) 140 08:52:35 93 4.5 146  
Certificate 93rd Katie Walling & Katt Riley Hunters Bog Trotters Tri-Anglia Triathlon Club F 92 (87) 46 (104) 138 09:35:25        
Certificate 94th Poppy Hill & Sarah Hill   F 40 (106) 90 (65) 130 08:14:07       G
Certificate 95th Keith Goddard & Simon Fellows   MV 110 (74) 16 (127) 126 09:50:09 95 7.5 135  
Certificate 96th William Ion & Bruce Kinnear   MV 60 (100) 60 (85) 120 08:26:48 116 39 166  
Certificate 97th Alistair Watkins & Midge Watkins   MIX 94 (85) 26 (117) 120 09:24:19       G
Certificate 98th Josh Loring & Jake Lynch BrUOTC M 62 (97) 58 (90) 120 09:24:34        
Certificate 99th Samantha Twigger & Gary Lowe   MIX 40 (107) 70 (74) 110 08:24:43        
Certificate 100th Chris Ullman & Pascale Mathonet   MIX 108 (76) 0 (129) 108 07:49:49        
Certificate 101st Stephen Pearson & Alec Cottrill Horwich RMI Harriers Burnden Road Runners MV 46 (104) 60 (80) 106 08:07:26 120 45 154  
Certificate 102nd Margaret Huyton & Mary White Macclesfield harriers Horwich RMI FV 40 (105) 60 (79) 100 07:15:02 134 66 166  
Certificate 103rd Anne Darlington & Helena Burrows ERYRI OC & LOC FV 36 (109) 60 (81) 96 08:33:50 128 57 151  
Certificate 104th Ashley Blakenore & Karen Blakemore   MIXV 86 (91) 10 (128) 96 08:57:22 94 6 102  
Certificate 105th Fran Daley & Jen Murphy Edinburgh Southern Orienteering Club Lymm Runner F 68 (95) 20 (124) 88 08:28:23        
Certificate 106th Mark Manancourt & Vincent Manancourt CAI Mandello M 56 (103) 30 (113) 86 08:06:28       G
Certificate 107th Nigel Elwell & Emma Elwell   MIX 20 (117) 60 (89) 80 08:41:48       G
Certificate 108th Peter Heap & Brian Crowe   MV 58 (101) 20 (123) 78 08:05:40 128 57 122  
Certificate 109th Paul Nicholls & David Billingham   MV -4 (124) 82 (70) 78 10:24:26 100 15 90  
Certificate 110th Christobel Heginbotham & Nicky Snook Saddleworth Runners FV 24 (115) 52 (91) 76 09:46:33 109 28.5 98  
Certificate 111th James Harris & Sheron Harris   MIXV 24 (114) 50 (96) 74 09:00:29 109 28.5 95  
Certificate 112th Chris Hopkinson & Carolyn Hopkinson Shelton Striders MIXV 10 (119) 60 (82) 70 08:59:08 114 36 96  
Certificate 113th Ryoko Koumi & Yoonsun Cha Team HOTAKA Orienteering Lovers Korea F 26 (112) 40 (108) 66 09:16:00        
Certificate 114th Jason Webber & Michael Lea Project Awesome M 22 (116) 40 (106) 62 09:19:29        
Certificate 115th Ian Wells & Chris Rowden   MV 60 (98) 0 (135) 60 07:41:27 105 22.5 74  
Certificate 116th Phil Cooper & Paul Cooper   MV 40 (108) 20 (120) 60 07:49:17 116 39 84  
Certificate 117th Joanne Heine & Stuart Brace   MIXV 10 (120) 50 (98) 60 09:40:36 90 0 60  
Certificate 118th Jeremy Wilde & Sarah Wilde Guildford Orienteers MIXV 24 (113) 20 (125) 44 08:37:25 96 9 48 G
Certificate 119th Will Owen & Hermione Owen   MIX 26 (111) 0 (136) 26 08:18:32       G
Certificate 120th Jenny Walker & Andrew Leckenby   MIXV 0 (122) 20 (126) 20 08:27:25 122 48 30  
Certificate 121st Thom Starnes & Hattie Field   MIX 20 (118) -2 (138) 18 09:20:26        
Certificate 122nd George Peacock & Graeme Peacock Clwydian Range Runners MV -20 (125) 30 (114) 10 09:36:56 123 49.5 25 G
Certificate 123rd Alex Francis & Maddie Freeman BrUOTC F -38 (127) 48 (102) 10 10:29:58        
Certificate 124th Rory Matheson & Dan Lumley STAG ST Andrews orienteering club Glasgow M 0 (121) 0 (130) 0 05:13:11        
Certificate 125th Iain Povey & Karen Povey New Marske Harriers MIXV -60 (129) 50 (101) -10 09:43:29 109 28.5 4  
Certificate 126th Sally Kertzman & Lonneke Kertzman   F -54 (128) 40 (107) -14 10:00:42       G
Certificate 127th Simon Challis & Simon Ladbrooke   MV -28 (126) 0 (132) -28 07:50:18 95 7.5 -28  
Certificate 128th John Rutherford & David Murray Walton Athletics Club MV -82 (132) 50 (93) -32 10:04:51 126 54 -5  
Certificate 129th Peter Train & Robin Amor-Train   M -74 (131) 32 (112) -42 10:30:17       G
Certificate 130th Keith Maclean-Martin & Peter Lawless   M -106 (133) 20 (119) -86 09:26:43        
Certificate 131st Joshua Grinham & Jessica Fennell University of St. Andrews MIX -126 (134) 40 (105) -86 09:31:33        
Certificate 132nd Rebecca North & Charlotte Svenson   F -130 (135) 20 (121) -110 09:33:04        
Certificate 133rd Colin Plant & Mike Plant South East Lancs Orienteering Club M -164 (137) 0 (134) -164 09:50:12        
Certificate 134th Peter Manancourt & Francis Manancourt Harlequin Orienteering Club MV -230 (138) 0 (137) -230 11:11:15 107 25.5 -230 G
Certificate 135th Shane Morley & Daran Scarlett   MV -254 (141) 20 (122) -234 11:26:16 106 24 -229  
Certificate 136th Simon Havers & Freddie Havers   M -230 (139) -4 (139) -234 11:36:05       G
Certificate 137th Sian Harries & Abi Dahl BrUOTC F -256 (142) 0 (131) -256 10:32:45        
Certificate 138th Rebecca Miles & Ben Miles Futsal Club UK MIX -238 (140) -24 (140) -262 11:50:16       G
    Christopher Taylor & Richard Tyler Mercia Fell Runners Evesham Vale MV mF   mF   - - 122 48 -  
    Paul Hadley & Emma Dent Stornoway Running and Athletics Club Helm Hill MIXV -   100 (62) - - 92 3 -  
    Dean Horton & Larry Baker Monifeith tri club Saxons M -   50 (94) - -     -  
    Rosie Williams & Dollar Millar Tayforth UOTC F -   -104 (141) - -     -  
    Alan McCulloch & Simon Halliday SRC Again MV -276 (143) mS   - - 101 16.5 -  
    Andy Newell & Chris Treacher   MV -132 (136) mS   - - 104 21 -  
    Bertie Heath & Rory Hand [MIL] Tayforth UOTC & 7 SCOTS M 162 (34) mS   - -     -  
    James Breed & Kate Breed HH MIX 30 (110) -   - -     -  
    Dale Colclough & Steven Fenney Trentham RC Stone MM MV -68 (130) -   - - 104 21 -  
    Jaroslav Skokan & Dave Heiligers   M mF   -   - -     -  
    Steve Eldridge & Gerard O'Sullivan   MV mF   -   - - 113 34.5 -  
    Ian Dorling & Ken Caunter [MIL]   MV mF   -   - - 115 37.5 -  
    Nigel Stephenson & Gillian Havis Irregulars LDWA NYM Harriers MIXV mF   -   - - 116 39 -  
    Iain Morton & Alex Wells   M mF   -   - -     -  
    Emily Britton & Elizabeth Britton   F mF   -   - -     -  
    Kathryn Unsworth & Zakariah Ajjane BrUOTC MIX mF   -   - -     -  
    Ray Oates & Pita Oates Red Rose Road Runners MIXV mF   -   - - 100 15 -  
    Janine Roberts & Mike Oliver   MIXV mF   -   - - 107 25.5 -  
    Joc (Joyce) Dodd & Paul Dodd   MIXV mF   -   - - 122 48 -  
    Rebecca Crellin & Ryan Crellin Cumberland Fell Runners MIX mF   -   - -     -  
    Martin Sellens & Clive Tant Essex Stragglers MV mF   -   - - 127 55.5 -  
    Derek Gray & Steve Darling   MV mF   -   - - 117 40.5 -  
    Chris Oakley & Alex Ralton Chippenham Harriers MV mF   -   - - 92 3 -  
    Simon Jones & Oliver Jones   M mF   -   - -     -  
    Krati Chauhary & Benjamin Rauffet Vic Team MIX mF   -   - -     -  
    Mark Biddis & James Pope   M mF   -   - -     -  
    Derek Graves & Huw Williams Hart Road Runners MV mF   -   - - 129 58.5 -  
    David Dubuisson & Paul Jefferies   MV mF   -   - - 93 4.5 -