Vet Results for The OMM - 28-Oct-2017 - Medium Score

...return to index

Medium Score - Mountain Marathon Results

Pos Name Club Category Saturday Sunday Total Total Time Vet % Vet Total FGEN
1st John Tullie & Kenny Short Roxburgh Reivers OC & Border Tri-Athletes MV 286 (5) 358 (3) 644 11:16:38 112 33 856  
2nd Keith Masson & Will Heap Mole Valley Orienteers Southdown Orienteers MV 340 (2) 350 (4) 690 10:36:01 101 16.5 804  
3rd Alan Duncan & Lawrence Jones   MV 200 (45) 264 (23) 464 10:59:28 127 55.5 722  
4th Jon Croome & Rob Parkinson Devon Orienteering Club MV 260 (13) 270 (19) 530 10:24:51 112 33 705  
5th Chris Lates & Raymond Wren Borderliners Orienteering Club MV 156 (91) 216 (61) 372 11:47:23 148 87 696  
6th Al Kitchener & Will Patterson   MV 240 (22) 190 (79) 430 10:59:10 130 60 688  
7th Keith Wilson & David Allison North York Moors AC MV 200 (41) 228 (47) 428 10:28:33 121 46.5 627  
8th Christopher Ainsworth & Andy Hicks   MV 200 (44) 200 (73) 400 11:00:42 126 54 616  
9th Jeremy Lloyd & Alan Dunmur Durham Triathlon Club MV 280 (9) 260 (26) 540 10:43:33 99 13.5 613  
10th Thomas Wiesner & Remy Steinegger www.thesimm.ch MV 200 (43) 230 (46) 430 10:39:22 118 42 611  
11th Alan Irving & Paul Managh WCOC Glaxo Hoad Hill HArriers MV 286 (6) 288 (11) 574 11:31:30 92 3 592  
12th Albert Sunter & Tony Marlow Lostock AC MV 160 (88) 294 (8) 454 11:17:10 110 30 590  
13th Brent MacGregor & Andrew Elliott   MV 190 (53) 174 (89) 364 11:05:34 131 61.5 588  
14th Jackie Scarf & Debbie Ryde Calder Valley Fell Runners FV 220 (29) 236 (38) 456 10:43:51 106 24 566  
15th Richard Sullivan & Lucy Wiegand WCH SYO MIXV 230 (24) 230 (41) 460 10:23:55 104 21 556  
16th Alistair Hearn & Scott Elbourne   MV 302 (3) 230 (40) 532 10:46:13 93 4.5 556  
17th Graham Hey & Phil Ward   MV 190 (55) 164 (106) 354 10:55:48 128 57 555  
18th Paul Sharples & Rachael Sharples Bingley Harriers and AC MIXV 180 (62) 210 (64) 390 10:24:12 116 39 542  
19th Sarah Jones & Robin Carter   FV 160 (85) 250 (28) 410 10:37:06 110 30 533  
20th Rob Kohler & Nigel Worseys Dartmoor Runners MV 150 (99) 180 (81) 330 10:03:21 123 49.5 493  
21st Steven Hemingway & Darren Taafe   MV 210 (35) 160 (118) 370 11:20:37 112 33 492  
22nd Darren Baker & Josie Greenhaulgh Lostock AC MIXV 226 (27) 230 (42) 456 10:56:37 95 7.5 490  
23rd Richard Baxter & Piers Miller SYO MV 200 (47) 270 (18) 470 10:23:52 92 3 484  
24th David Macha & Stephen Macha   MV 174 (67) 208 (68) 382 11:12:09 106 24 474  
25th Roger Hadland & Nicholas Hadland   MV 106 (151) 220 (55) 326 11:11:30 119 43.5 468 G
26th Kevan Latham & Andrew Bidolak South East Lancashire Ortienteering Club MV 162 (80) 218 (60) 380 11:13:48 105 22.5 465  
27th Ian Hodgson & Wai Cheung   MV 128 (132) 260 (24) 388 10:38:53 103 19.5 464  
28th Michael Stewart & Heather Thomson ESOC MIXV 220 (31) 170 (98) 390 10:43:41 102 18 461  
29th Giles Humphreys-Evans & Jim Collins   MV 206 (37) 240 (36) 446 11:15:45 92 3 459  
30th Bill Mumford & Gina Mumford Eden Valley Runners MIXV 170 (74) 152 (121) 322 10:48:36 116 39 447  
31st Tim Davie & Harvey Pynn   MV 190 (52) 240 (34) 430 10:24:44 92 3 443  
32nd Christopher Gill & Michael White Selby Striders MV 140 (114) 120 (150) 260 10:00:24 136 69 440  
33rd Jell Ellis & Peter Ellis   MV 160 (84) 160 (113) 320 10:35:12 115 37.5 440  
34th Mark Sammon & Michelle Sunter SELOC Lostock AC MIXV 196 (48) 162 (108) 358 11:09:36 102 18 422  
35th Chris Starnes & David Wyatt Saddleworth Runners MV 200 (39) 170 (101) 370 10:03:30 99 13.5 420  
36th Sam Oddie & Bruce Willoughby   MV 172 (68) 206 (69) 378 11:14:39 97 10.5 418  
37th Ian Wilson & Mark Tandy Cosmics Deeside Runners MV 190 (54) 180 (87) 370 10:51:30 97 10.5 409  
38th Chris Gunn & Simon Kippin   MV 200 (40) 170 (94) 370 09:48:09 94 6 392  
39th Jim Hardcastle & Mark Wigley Clevedon Athgletic Club MV 200 (42) 180 (82) 380 10:06:30 91 1.5 386  
40th Richard Bartlett & Miranda Bartlett   MIXV 140 (122) 110 (159) 250 11:03:28 126 54 385  
41st Peter Deeks & Antony Rose   MV 190 (51) 114 (154) 304 11:03:52 106 24 377  
42nd Neil Bausor & Andy Sworn Hart Road Runners MV 150 (94) 128 (142) 278 10:21:07 113 34.5 374  
43rd Graham Ramsden & Adam Lowe Claro Orienteering Club MV 140 (116) 160 (116) 300 10:25:46 106 24 372  
44th Anthony Watt & Edmund Doyle   MV 176 (66) 170 (100) 346 11:02:53 95 7.5 372  
45th David Morris & Roger Harrison Cheshire Hash House Harriers MV 150 (98) 126 (143) 276 11:11:06 113 34.5 371  
46th Elaine Stewart & Richard Wade Cosmic Hill Bashers Holmfirth Harriers MIXV 140 (113) 140 (127) 280 09:27:07 111 31.5 368  
47th Benedict Ryan & James McGinn Ex Army Army MV 196 (49) 170 (104) 366 11:08:42 90 0 366  
48th Jon Maskill & Ben Tarlow   MV 158 (89) 190 (78) 348 11:02:01 93 4.5 364  
49th Sam Scott & Paul Scott Hart Road Runners Farnham Tri MIXV 110 (144) 242 (32) 352 10:47:34 91 1.5 358  
50th Stephen Collier & Peter Vojak Kennington Chambers MV 120 (135) 130 (134) 250 10:09:24 118 42 355  
51st Rob Bryant & Peter Foster Bristol Orienteering Klub MV 130 (125) 104 (162) 234 10:50:23 124 51 353  
52nd Tom Hutchison & Andy Mullett TeamBath AC MV 118 (138) 110 (158) 228 11:29:22 126 54 351  
53rd Matt Hing & Mike Jeavons   MV 130 (130) 210 (67) 340 10:57:20 92 3 350  
54th Stuart Worsfold & Joanna Campbell   MIXV 180 (64) 162 (109) 342 10:56:29 90 0 342  
55th Malcolm Cochrane & David Buckley   MV 70 (178) 160 (117) 230 09:40:24 121 46.5 337  
56th Andy Pettit & Nick Hayward   MV 158 (90) 172 (90) 330 11:38:40 91 1.5 335  
57th Sue Woods & Lisa Whetter   FV 170 (70) 140 (128) 310 10:15:37 95 7.5 334  
58th Sarah Ledbury & Alex Ledbury MDOC MIXV 170 (73) 160 (111) 330 10:25:07 90 0 330  
59th Imme Davies & Martin Carter Hay Hotfooter MIXV 170 (72) 120 (146) 290 09:41:57 99 13.5 329  
60th Sarah Francis & Matthew Grant SN Orienteering Club MIXV 110 (139) 200 (72) 310 10:05:35 92 3 319  
61st Judy Hardman & Samantha Hardman   FV 140 (112) 130 (133) 270 09:35:07 102 18 318 G
62nd Richard Woods & Paul Ellis   MV 120 (134) 160 (112) 280 09:51:02 99 13.5 318  
63rd Blake Dobson & Ben Robertson   MV 150 (95) 130 (139) 280 10:17:37 99 13.5 318  
64th Andrew Jackson & David Casey   MV 90 (165) 170 (96) 260 10:18:21 103 19.5 311  
65th Cali Ingham & Ian Jackson Carnethy Hill Running Club MIXV 90 (167) 110 (155) 200 10:41:57 125 52.5 305  
66th Paddy Brodie & Pete Porter   MV 140 (118) 116 (153) 256 10:43:48 95 7.5 276  
67th Bruce Girdlestone & Robert Hawkins Rhelex MV 150 (93) 70 (188) 220 09:36:14 105 22.5 270  
68th Simon Jones & Sara Jones   MIXV 120 (137) 120 (148) 240 10:14:32 98 12 268  
69th Philip Evason & Rachel Evason Wimborne Orienteers MIXV 110 (146) 80 (185) 190 11:21:18 116 39 264  
70th Duncan Marsh & Chris Adams Dark Peak Fell Runners MV 84 (170) 180 (85) 264 11:57:07 90 0 264  
71st Robin Frost & Keith Stewart   MV 94 (162) 140 (129) 234 11:09:44 96 9 255  
72nd Andrew Farnworth & Tim Cook   MV 162 (79) 80 (179) 242 10:36:03 92 3 249  
73rd Roger Watkinson & David Cain   MV 110 (145) 60 (190) 170 10:55:08 114 36 232  
74th Caroline Knox & Tessa Wardley Reigate Priory AC FV 60 (186) 150 (122) 210 09:48:09 96 9 229  
75th Neil Stantiall & Phil Hobby Stubbington Green Runners MV 60 (184) 160 (110) 220 09:49:27 90 0 220  
76th Howard Chambers & Jo Cunningham Saddleworth Runners MIXV 80 (173) 100 (165) 180 09:50:50 100 15 207  
77th Kevin Patrick & Tom Woolley   MV 110 (143) 80 (183) 190 10:23:58 95 7.5 204  
78th Phil Caswell & Rod Smart   MV 70 (179) 100 (167) 170 09:54:53 102 18 201  
79th Tom Pollak & Chris Burke   MV 40 (201) 120 (147) 160 09:02:20 102 18 189  
80th Alison Scott & Jane Saul   FV 50 (200) 92 (172) 142 10:45:47 111 31.5 187  
81st Tatsuo Nemoto & Hideki Mori VALEO Japan Sky Running Association MV 80 (172) 64 (189) 144 10:19:01 101 16.5 168  
82nd Sally Morgan & Gareth Morgan   MIXV 80 (175) 50 (195) 130 10:33:32 108 27 166  
83rd Mark Davies & John Price Hay Hotfooters MV 110 (147) 0 (211) 110 08:00:05 119 43.5 158  
84th Hywel Watkin & Alan Parry   MV 2 (212) 100 (168) 102 11:18:19 122 48 151  
85th Richard Watt & Richard Shooter   MV 60 (189) 50 (194) 110 09:58:44 100 15 127  
86th Steve Hampshire & Jess Roebuck Pickering Running club MV 20 (209) 60 (191) 80 12:08:50 108 27 101  
87th Philly Hare & Sue Slack Pickering RC FV 30 (203) 40 (200) 70 08:47:14 116 39 98  
88th Chris Hopkins & Mark Higgins   MV 60 (191) 0 (213) 60 08:19:48 93 4.5 63  
89th Andrew Smith & John Greenwood   MV 40 (202) 10 (205) 50 08:19:28 103 19.5 60  
90th Ashley Cooper & Angie Page   MIXV -34 (215) 50 (196) 16 11:35:33 113 34.5 33  
91st Roger Ashby & Michael Ashby Pennine Fellrunners MV 18 (210) 0 (216) 18 12:49:07 112 33 24 G
92nd Ian Sandiford & Matthew Townson   MV 60 (198) -90 (217) -30 13:04:24 95 7.5 -25  
93rd Philip Jones & David Jones NGOC MV -78 (217) 30 (202) -48 11:55:11 118 42 -35 G
94th Debbie Girdlestone & Mary Carrick   FV -270 (219) 0 (214) -270 12:15:06 123 49.5 -270  
  Richard Vaughan & Jennie Johnson LDWA MIXV 130 (131) mF   - - 95 7.5 -  
  Andrew Pitcher & Neil Speers DFOK MV 78 (177) -   - - 104 21 -  
  Alan Helm & Ian Helm   MV mF   -   - - 101 16.5 -  
  Stephen Glasper & Birgit Hanusch   MIXV mF   -   - - 105 22.5 -  
  Charles Gook & Glen Smith BADO MV mF   -   - - 98 12 -  
  David Adams & Bill Welch   MV mF   -   - - 122 48 -  
  Ray Pickett & Ian Pickett SROC - Red Rose Orienteers Tyne Bridge Harriers MV mF   -   - - 108 27 - G