Results for The OMM - 28-Oct-2017 - Medium Score

...return to index

Medium Score - Results

  Pos Name Club Category Saturday Sunday Total Total Time Vet % Vet Total FGEN
Certificate 1st Jonathon Davies & Nicola Mason   MIX 390 (1) 376 (2) 766 11:17:50        
Certificate 2nd Keith Masson & Will Heap Mole Valley Orienteers Southdown Orienteers MV 340 (2) 350 (4) 690 10:36:01 101 16.5 804  
Certificate 3rd Alastair Graves & Catriona Graves Edinburgh Uni H & H MIX 284 (7) 380 (1) 664 11:16:44        
Certificate 4th John Tullie & Kenny Short Roxburgh Reivers OC & Border Tri-Athletes MV 286 (5) 358 (3) 644 11:16:38 112 33 856  
Certificate 5th Jonathan Hallam & Ian Furlong   M 294 (4) 310 (5) 604 11:11:11        
Certificate 6th Alan Irving & Paul Managh WCOC Glaxo Hoad Hill HArriers MV 286 (6) 288 (11) 574 11:31:30 92 3 592  
Certificate 7th Rachel Simpson & Jack Simpson Helm Hill MIX 282 (8) 290 (9) 572 10:41:27        
Certificate 8th Michael Watson & Lisa Trollope   MIX 270 (12) 290 (10) 560 10:50:16        
Certificate 9th Charlie Lloyd & Sam Lloyd Dartmoor Runners Tamar Valley Hash House Harriers M 248 (17) 300 (7) 548 11:03:59       G
Certificate 10th Jonathon Marks & Lindsay Doig Carnethy MIX 270 (10) 270 (20) 540 10:25:21        
Certificate 11th Jeremy Lloyd & Alan Dunmur Durham Triathlon Club MV 280 (9) 260 (26) 540 10:43:33 99 13.5 613  
Certificate 12th Helen Gardner & Simon Gardner SLOW & CLYDE MIX 256 (15) 280 (14) 536 11:05:37        
Certificate 13th Alistair Hearn & Scott Elbourne   MV 302 (3) 230 (40) 532 10:46:13 93 4.5 556  
Certificate 14th Jon Croome & Rob Parkinson Devon Orienteering Club MV 260 (13) 270 (19) 530 10:24:51 112 33 705  
Certificate 15th Caspian James & Simon Reynolds BADTri M 230 (26) 300 (6) 530 10:32:46        
Certificate 16th Richard Page & Rob Harwood Chippenham Harriers M 246 (18) 280 (13) 526 11:02:48        
Certificate 17th Alan Saul & Bodil Oudshoorn   MIX 270 (11) 250 (30) 520 10:52:25        
Certificate 18th Simon Pickard & Robin Ellis Fat Dad's Bike Club Fat Dads Bike Club M 240 (21) 274 (16) 514 10:55:54        
Certificate 19th Andrew Hay & Sally Trussler   MIX 240 (20) 270 (21) 510 10:04:35        
Certificate 20th Tom Ratcliffe & Chris Roberts York Knavesmire Harriers M 226 (28) 270 (17) 496 10:44:01        
Certificate 21st Martyn Pegg & Mike Mudd   M 250 (16) 240 (35) 490 10:39:06        
Certificate 22nd Hamish Waring & Andy Heaton   M 220 (30) 270 (22) 490 10:43:32        
Certificate 23rd Dave Aldridge & Robert Rose   M 230 (25) 250 (31) 480 10:50:21        
Certificate 24th Iain Smith-Ward & Francis Smith-Ward Lakeland Orienteering Club M 260 (14) 220 (54) 480 10:50:40       G
Certificate 25th Richard Baxter & Piers Miller SYO MV 200 (47) 270 (18) 470 10:23:52 92 3 484  
Certificate 26th Alan Duncan & Lawrence Jones   MV 200 (45) 264 (23) 464 10:59:28 127 55.5 722  
Certificate 27th Richard Sullivan & Lucy Wiegand WCH SYO MIXV 230 (24) 230 (41) 460 10:23:55 104 21 556  
Certificate 28th Stuart Nicholson & Will Henwood   M 240 (23) 220 (52) 460 10:41:24        
Certificate 29th Jackie Scarf & Debbie Ryde Calder Valley Fell Runners FV 220 (29) 236 (38) 456 10:43:51 106 24 566  
Certificate 30th Darren Baker & Josie Greenhaulgh Lostock AC MIXV 226 (27) 230 (42) 456 10:56:37 95 7.5 490  
Certificate 31st Albert Sunter & Tony Marlow Lostock AC MV 160 (88) 294 (8) 454 11:17:10 110 30 590  
Certificate 32nd Giles Humphreys-Evans & Jim Collins   MV 206 (37) 240 (36) 446 11:15:45 92 3 459  
Certificate 33rd Merlin Hetherington & Alex McMaster Tayforth UOTC M 160 (86) 282 (12) 442 10:50:49        
Certificate 34th Jenny Yate & Michael Cope Mynydd Du MIX 190 (56) 250 (27) 440 10:36:49        
Certificate 35th Ian Jones & Lawrence Jones North Gloucester OC & Bristol University OC M 210 (34) 228 (49) 438 11:06:41       G
Certificate 36th Iain McIntyre & Robert McIntyre   M 240 (19) 190 (75) 430 09:39:08        
Certificate 37th Tim Davie & Harvey Pynn   MV 190 (52) 240 (34) 430 10:24:44 92 3 443  
Certificate 38th Thomas Wiesner & Remy Steinegger www.thesimm.ch MV 200 (43) 230 (46) 430 10:39:22 118 42 611  
Certificate 39th Al Kitchener & Will Patterson   MV 240 (22) 190 (79) 430 10:59:10 130 60 688  
Certificate 40th Keith Wilson & David Allison North York Moors AC MV 200 (41) 228 (47) 428 10:28:33 121 46.5 627  
Certificate 41st Derek Allison & Stewart Allison Lakeland Orienteering Club M 190 (50) 230 (43) 420 09:11:07       G
Certificate 42nd Richard Wells & Chris Baker   M 200 (38) 220 (51) 420 09:33:39        
Certificate 43rd Sarah Jones & Robin Carter   FV 160 (85) 250 (28) 410 10:37:06 110 30 533  
Certificate 44th Lloyd Rees & Finlay Guerin Verulam M 126 (133) 280 (15) 406 12:17:34        
Certificate 45th Stephan Tietz & Heather Rumble ULGMC MIX 180 (65) 220 (56) 400 10:51:40        
Certificate 46th Christopher Ainsworth & Andy Hicks   MV 200 (44) 200 (73) 400 11:00:42 126 54 616  
Certificate 47th Lucia & Avril Challoner   F 166 (78) 228 (48) 394 11:22:05        
Certificate 48th Amy Macfarlane & Sarah Roscoe   F 188 (58) 204 (70) 392 11:22:39        
Certificate 49th Paul Sharples & Rachael Sharples Bingley Harriers and AC MIXV 180 (62) 210 (64) 390 10:24:12 116 39 542  
Certificate 50th Michael Stewart & Heather Thomson ESOC MIXV 220 (31) 170 (98) 390 10:43:41 102 18 461  
Certificate 51st Sarah Scarbrough & Tim Scarbrough Mole Valley Orienteering Club MIX 140 (124) 250 (29) 390 11:41:17        
Certificate 52nd Ian Hodgson & Wai Cheung   MV 128 (132) 260 (24) 388 10:38:53 103 19.5 464  
Certificate 53rd Edward Bailey & James Lawless   M 206 (36) 180 (88) 386 11:36:38        
Certificate 54th Kira Rehfeld & Matthias May Vegan Runners UK MIX 214 (33) 170 (102) 384 11:01:54        
Certificate 55th David Macha & Stephen Macha   MV 174 (67) 208 (68) 382 11:12:09 106 24 474  
Certificate 56th Ali Turnham & Andrew McGrath Turnham Alpine Adventures Club Sorby Hinds M 140 (117) 240 (33) 380 09:54:49        
Certificate 57th Tom Inman & Chris Pollard Bristol Up and Runners M 160 (81) 220 (50) 380 10:00:08        
Certificate 58th Jim Hardcastle & Mark Wigley Clevedon Athgletic Club MV 200 (42) 180 (82) 380 10:06:30 91 1.5 386  
Certificate 59th Rob Berger & Will Pakes-Geddes Wiggle Runner M 190 (57) 190 (76) 380 10:37:09        
Certificate 60th Stephen Whitaker & Joe Atherton   M 150 (108) 230 (44) 380 10:48:01        
Certificate 61st Kevan Latham & Andrew Bidolak South East Lancashire Ortienteering Club MV 162 (80) 218 (60) 380 11:13:48 105 22.5 465  
Certificate 62nd John Arnold & Adrian Butter SN Orienteering Club M 168 (77) 212 (62) 380 11:33:50        
Certificate 63rd Sam Oddie & Bruce Willoughby   MV 172 (68) 206 (69) 378 11:14:39 97 10.5 418  
Certificate 64th Chris Lates & Raymond Wren Borderliners Orienteering Club MV 156 (91) 216 (61) 372 11:47:23 148 87 696  
Certificate 65th Chris Gunn & Simon Kippin   MV 200 (40) 170 (94) 370 09:48:09 94 6 392  
Certificate 66th Chris Starnes & David Wyatt Saddleworth Runners MV 200 (39) 170 (101) 370 10:03:30 99 13.5 420  
Certificate 67th Ian Wilson & Mark Tandy Cosmics Deeside Runners MV 190 (54) 180 (87) 370 10:51:30 97 10.5 409  
Certificate 68th Steven Hemingway & Darren Taafe   MV 210 (35) 160 (118) 370 11:20:37 112 33 492  
Certificate 69th Benedict Ryan & James McGinn Ex Army Army MV 196 (49) 170 (104) 366 11:08:42 90 0 366  
Certificate 70th Brent MacGregor & Andrew Elliott   MV 190 (53) 174 (89) 364 11:05:34 131 61.5 588  
Certificate 71st Harry Eaton & Patrick Eaton   M 216 (32) 146 (126) 362 11:18:42        
Certificate 72nd Pete Forbes & Frances Coles   MIX 140 (119) 220 (53) 360 10:27:10        
Certificate 73rd James Fraser & Christian Pohl Accenture M 150 (110) 210 (63) 360 10:47:44        
Certificate 74th Mark Sammon & Michelle Sunter SELOC Lostock AC MIXV 196 (48) 162 (108) 358 11:09:36 102 18 422  
Certificate 75th Graham Hey & Phil Ward   MV 190 (55) 164 (106) 354 10:55:48 128 57 555  
Certificate 76th Sam Scott & Paul Scott Hart Road Runners Farnham Tri MIXV 110 (144) 242 (32) 352 10:47:34 91 1.5 358  
Certificate 77th Christopher Vardy & Jonathan Vardy   M 180 (63) 170 (91) 350 09:59:07       G
Certificate 78th Alex Rose & Adam Caswell   M 180 (61) 170 (93) 350 10:13:17        
Certificate 79th Chris Shearlock & Ross Beard Fat Dads BC M 180 (60) 170 (103) 350 10:33:57        
Certificate 80th James Anderson Anderson & Ciron Edwards   M 170 (76) 180 (83) 350 10:48:07        
Certificate 81st Jon Maskill & Ben Tarlow   MV 158 (89) 190 (78) 348 11:02:01 93 4.5 364  
Certificate 82nd Anthony Watt & Edmund Doyle   MV 176 (66) 170 (100) 346 11:02:53 95 7.5 372  
Certificate 83rd Stuart Worsfold & Joanna Campbell   MIXV 180 (64) 162 (109) 342 10:56:29 90 0 342  
Certificate 84th David Savage & Giles Savage   M 170 (71) 170 (97) 340 10:28:44       G
Certificate 85th Joshua Chambers & Jade Bowling   MIX 150 (107) 190 (77) 340 10:45:36        
Certificate 86th Matt Hing & Mike Jeavons   MV 130 (130) 210 (67) 340 10:57:20 92 3 350  
Certificate 87th David Underhill & Bob Jones   M 100 (156) 234 (39) 334 10:53:01        
Certificate 88th Rob Kohler & Nigel Worseys Dartmoor Runners MV 150 (99) 180 (81) 330 10:03:21 123 49.5 493  
Certificate 89th Ian Mitchell & Jonathan Bond Ocean Lake Triathlon M 160 (82) 170 (92) 330 10:05:52        
Certificate 90th Sarah Ledbury & Alex Ledbury MDOC MIXV 170 (73) 160 (111) 330 10:25:07 90 0 330  
Certificate 91st Carl Stanton & Benjamin Fenton   M 120 (136) 210 (66) 330 10:35:31        
Certificate 92nd Andy Pettit & Nick Hayward   MV 158 (90) 172 (90) 330 11:38:40 91 1.5 335  
Certificate 93rd Bruce Kilpatrick & Ewan Wilson   M 110 (140) 218 (59) 328 10:26:06        
Certificate 94th Roger Hadland & Nicholas Hadland   MV 106 (151) 220 (55) 326 11:11:30 119 43.5 468 G
Certificate 95th Derek Lee & Graham Driver AIRE M 170 (69) 154 (120) 324 10:07:36        
Certificate 96th Tom Farrand & Jon Seddon   M 160 (83) 164 (107) 324 11:09:37        
Certificate 97th Bill Mumford & Gina Mumford Eden Valley Runners MIXV 170 (74) 152 (121) 322 10:48:36 116 39 447  
Certificate 98th Alan Jarvis & James Rhodes Military M 60 (192) 260 (25) 320 10:24:45        
Certificate 99th Rudi Aerts & Lies Desaer Omega Belgium MIX 150 (100) 170 (99) 320 10:27:48       G
Certificate 100th Jell Ellis & Peter Ellis   MV 160 (84) 160 (113) 320 10:35:12 115 37.5 440  
Certificate 101st John Allan & Jack Rose Calder Valley Fell Runners Hyde Park Harriers M 90 (166) 230 (45) 320 10:41:51        
Certificate 102nd Donald Cumming & Nick Helm   M 140 (121) 180 (86) 320 10:46:54        
Certificate 103rd Jessica Green & Sarah Jarvis   F 170 (75) 148 (125) 318 11:35:20        
Certificate 104th Sarah Francis & Matthew Grant SN Orienteering Club MIXV 110 (139) 200 (72) 310 10:05:35 92 3 319  
Certificate 105th Louise Hawson & Matthew Fennelow   MIX 100 (154) 210 (65) 310 10:13:22        
Certificate 106th Sue Woods & Lisa Whetter   FV 170 (70) 140 (128) 310 10:15:37 95 7.5 334  
Certificate 107th Chris Laws & Richard Batstone teamHSX M 200 (46) 110 (156) 310 10:45:49        
Certificate 108th Peter Deeks & Antony Rose   MV 190 (51) 114 (154) 304 11:03:52 106 24 377  
Certificate 109th Graham Ramsden & Adam Lowe Claro Orienteering Club MV 140 (116) 160 (116) 300 10:25:46 106 24 372  
Certificate 110th Paul Higgs & James Johnson Bath Bats M 160 (87) 140 (131) 300 10:50:19        
Certificate 111th Paul Booth & Rosie Jones Pennine Fell Runners MIX 100 (153) 198 (74) 298 10:26:17        
Certificate 112th Imme Davies & Martin Carter Hay Hotfooter MIXV 170 (72) 120 (146) 290 09:41:57 99 13.5 329  
Certificate 113th Steven Mclellan & Paul Bridge   M 140 (115) 150 (124) 290 10:18:51        
Certificate 114th Paul Roberts & Paul Richardson   M 130 (129) 160 (114) 290 10:41:28        
Certificate 115th Allan Hodkinson & Craig Cairns   M 100 (160) 190 (80) 290 11:22:21        
Certificate 116th Nick Martin & Alex Doyle CLOK Cleveland M 150 (111) 136 (132) 286 11:11:29        
Certificate 117th Elaine Stewart & Richard Wade Cosmic Hill Bashers Holmfirth Harriers MIXV 140 (113) 140 (127) 280 09:27:07 111 31.5 368  
Certificate 118th Richard Woods & Paul Ellis   MV 120 (134) 160 (112) 280 09:51:02 99 13.5 318  
Certificate 119th Blake Dobson & Ben Robertson   MV 150 (95) 130 (139) 280 10:17:37 99 13.5 318  
Certificate 120th James Millington & Michael Leadbetter   M 150 (105) 130 (135) 280 10:34:15        
Certificate 121st James Watson & Michael Murray/Matthew Myerscough BMC M 60 (195) 220 (57) 280 10:45:08        
Certificate 122nd Rytis Kevelaitis & Emilis Ruzele   M 150 (97) 130 (140) 280 10:58:59        
Certificate 123rd Neil Bausor & Andy Sworn Hart Road Runners MV 150 (94) 128 (142) 278 10:21:07 113 34.5 374  
Certificate 124th Andrew Derrick & Samantha Prior/Lisa Blair Saxons OC MIX 150 (96) 128 (141) 278 10:25:29        
Certificate 125th Simon Thacker & Nigel Thacker   M 108 (150) 170 (105) 278 11:08:31        
Certificate 126th David Morris & Roger Harrison Cheshire Hash House Harriers MV 150 (98) 126 (143) 276 11:11:06 113 34.5 371  
Certificate 127th Judy Hardman & Samantha Hardman   FV 140 (112) 130 (133) 270 09:35:07 102 18 318 G
Certificate 128th Derek Fryer & Alison Fryer   MIX 140 (123) 130 (138) 270 10:43:31       G
Certificate 129th Patricia McCarthy & Rose Waterman   F 150 (104) 120 (152) 270 10:44:57        
Certificate 130th Duncan Marsh & Chris Adams Dark Peak Fell Runners MV 84 (170) 180 (85) 264 11:57:07 90 0 264  
Certificate 131st Christopher Gill & Michael White Selby Striders MV 140 (114) 120 (150) 260 10:00:24 136 69 440  
Certificate 132nd Paul Jackson & Jacqueline Jackson   MIX 180 (59) 80 (180) 260 10:03:25        
Certificate 133rd Andrew Jackson & David Casey   MV 90 (165) 170 (96) 260 10:18:21 103 19.5 311  
Certificate 134th Alison Love & Isabel Berry Borderliners Orienteering Club F 100 (157) 160 (115) 260 10:45:29        
Certificate 135th Gary Trewartha & Grant Trewartha Gala Harriers M 20 (205) 238 (37) 258 08:49:15        
Certificate 136th John Wootton & Liz Wootton   MIX 88 (168) 170 (95) 258 11:12:50       G
Certificate 137th Paddy Brodie & Pete Porter   MV 140 (118) 116 (153) 256 10:43:48 95 7.5 276  
Certificate 138th Richard Ward & Christopher Schoeb FindaRace M 130 (128) 120 (145) 250 09:27:54        
Certificate 139th Stephen Collier & Peter Vojak Kennington Chambers MV 120 (135) 130 (134) 250 10:09:24 118 42 355  
Certificate 140th Steven Paterson & Elinor Crockford   MIX 150 (103) 100 (166) 250 10:13:37        
Certificate 141st Richard Bartlett & Miranda Bartlett   MIXV 140 (122) 110 (159) 250 11:03:28 126 54 385  
Certificate 142nd Andrew Farnworth & Tim Cook   MV 162 (79) 80 (179) 242 10:36:03 92 3 249  
Certificate 143rd Naomi Day & Chris Day   MIX 150 (102) 92 (173) 242 11:09:07       G
Certificate 144th Jean Sellar & Islay Sellar   F 100 (152) 140 (130) 240 10:02:55        
Certificate 145th Simon Jones & Sara Jones   MIXV 120 (137) 120 (148) 240 10:14:32 98 12 268  
Certificate 146th Mathew Winslade & Ashley Allen   M 150 (92) 90 (176) 240 10:35:20        
Certificate 147th Neil Palmer & Sarah Kitching K&C MIX 110 (149) 130 (136) 240 10:42:42        
Certificate 148th Rob Bryant & Peter Foster Bristol Orienteering Klub MV 130 (125) 104 (162) 234 10:50:23 124 51 353  
Certificate 149th Robin Frost & Keith Stewart   MV 94 (162) 140 (129) 234 11:09:44 96 9 255  
Certificate 150th Chris Boryer & Chris Panton [MIL]   M 130 (127) 104 (163) 234 11:44:19        
Certificate 151st Malcolm Cochrane & David Buckley   MV 70 (178) 160 (117) 230 09:40:24 121 46.5 337  
Certificate 152nd Nic Maskell & Matt Whitehead   MIX 150 (101) 80 (181) 230 10:28:53        
Certificate 153rd Ben Savage & Helen Casey   MIX 150 (109) 80 (182) 230 10:51:29        
Certificate 154th Tom Hutchison & Andy Mullett TeamBath AC MV 118 (138) 110 (158) 228 11:29:22 126 54 351  
Certificate 155th Helen Mercer & Grace Petkovic   F 150 (106) 76 (186) 226 11:13:02        
Certificate 156th Lewis Johnston & Andrew Blanchard   M 20 (207) 204 (71) 224 10:27:56        
Certificate 157th Bruce Girdlestone & Robert Hawkins Rhelex MV 150 (93) 70 (188) 220 09:36:14 105 22.5 270  
Certificate 158th Neil Stantiall & Phil Hobby Stubbington Green Runners MV 60 (184) 160 (110) 220 09:49:27 90 0 220  
Certificate 159th Simon Bullock & Chris Lees   M 100 (155) 120 (151) 220 10:21:18        
Certificate 160th Fiona Johnson & Malcolm Johnson Stockport Harriers MIX 70 (181) 150 (123) 220 10:23:09        
Certificate 161st Tania Milnes & Tom Rumsey   MIX 130 (126) 90 (175) 220 10:27:49        
Certificate 162nd James White & Michael Priestman   M 110 (148) 106 (161) 216 11:27:07        
Certificate 163rd Caroline Knox & Tessa Wardley Reigate Priory AC FV 60 (186) 150 (122) 210 09:48:09 96 9 229  
Certificate 164th Jane Keenan & Javed Johl ATC(P) MIX 80 (176) 124 (144) 204 11:47:15        
Certificate 165th Sam Jenner & James Langstraat   M 20 (206) 180 (84) 200 09:27:44        
Certificate 166th Cali Ingham & Ian Jackson Carnethy Hill Running Club MIXV 90 (167) 110 (155) 200 10:41:57 125 52.5 305  
Certificate 167th Edmund Jack & James Mottram   M 98 (161) 96 (171) 194 11:16:48        
Certificate 168th Kevin Patrick & Tom Woolley   MV 110 (143) 80 (183) 190 10:23:58 95 7.5 204  
Certificate 169th Sarah Vernau & David Vernau   MIX 60 (193) 130 (137) 190 10:28:40        
Certificate 170th Philip Evason & Rachel Evason Wimborne Orienteers MIXV 110 (146) 80 (185) 190 11:21:18 116 39 264  
Certificate 171st Andrew Lambe & Abbie Hull Quakers Running Club MIX 90 (164) 98 (170) 188 10:27:22        
Certificate 172nd Howard Chambers & Jo Cunningham Saddleworth Runners MIXV 80 (173) 100 (165) 180 09:50:50 100 15 207  
Certificate 173rd Ollie March & Alex Phillips   M 80 (174) 100 (169) 180 11:21:14        
Certificate 174th Dave Kirby & Daniel Aspel   M 70 (180) 106 (160) 176 10:51:21        
Certificate 175th Caroline Baker & William Baker Wickwar Wunners MIX 90 (163) 80 (178) 170 09:17:46       G
Certificate 176th Phil Caswell & Rod Smart   MV 70 (179) 100 (167) 170 09:54:53 102 18 201  
Certificate 177th Daniel Case & Dara Patrick   M 70 (182) 100 (164) 170 09:57:44        
Certificate 178th Jake White & Nathan Blencowe   M 60 (190) 110 (157) 170 10:32:50        
Certificate 179th Roger Watkinson & David Cain   MV 110 (145) 60 (190) 170 10:55:08 114 36 232  
Certificate 180th Tom Pollak & Chris Burke   MV 40 (201) 120 (147) 160 09:02:20 102 18 189  
Certificate 181st Richard Brann & Robert Poore   M -62 (216) 218 (58) 156 11:41:16        
Certificate 182nd Jayne Lee & Geraint Lee   MIX -4 (214) 158 (119) 154 12:41:51        
Certificate 183rd Mark Parrott & Thomas Parrott   M 30 (204) 120 (149) 150 10:11:08       G
Certificate 184th Tatsuo Nemoto & Hideki Mori VALEO Japan Sky Running Association MV 80 (172) 64 (189) 144 10:19:01 101 16.5 168  
Certificate 185th Alison Scott & Jane Saul   FV 50 (200) 92 (172) 142 10:45:47 111 31.5 187  
Certificate 186th Steve Collins & Rebecca Collins   MIX 140 (120) 0 (212) 140 08:23:22       G
Certificate 187th David Sandford & Phil Friel   M 60 (185) 80 (177) 140 09:35:56        
Certificate 188th Emma Harris & Meriel White   F 60 (187) 80 (184) 140 10:11:47        
Certificate 189th James Godfrey & Nikki Waters   MIX 60 (183) 74 (187) 134 10:10:17        
Certificate 190th Jessica Jordon-White & Diana Saunders   F 80 (171) 50 (193) 130 09:19:47        
Certificate 191st Sally Morgan & Gareth Morgan   MIXV 80 (175) 50 (195) 130 10:33:32 108 27 166  
Certificate 192nd Dominic Merrett & Edward Merrett   M 100 (159) 26 (203) 126 11:26:00       G
Certificate 193rd Salka Hintikka & Mark Gill   MIX 84 (169) 40 (198) 124 10:04:54        
Certificate 194th Helene Woodham & Victoria Poll Bracknell Forest Runners F 110 (141) 12 (204) 122 11:00:54        
Certificate 195th David Altabev & Ursula Heath Project Awesome MIX 110 (142) 8 (209) 118 11:38:21        
Certificate 196th Mark Davies & John Price Hay Hotfooters MV 110 (147) 0 (211) 110 08:00:05 119 43.5 158  
Certificate 197th Richard Watt & Richard Shooter   MV 60 (189) 50 (194) 110 09:58:44 100 15 127  
Certificate 198th James Paton & Adrian Keeble   M 60 (196) 50 (192) 110 10:11:16        
Certificate 199th Ben Hadfield & Pietro Andrianopoli   M 100 (158) 10 (208) 110 10:38:07        
Certificate 200th Emma Burnett & Allan Munro   MIX 60 (188) 44 (197) 104 10:44:56        
Certificate 201st Hywel Watkin & Alan Parry   MV 2 (212) 100 (168) 102 11:18:19 122 48 151  
Certificate 202nd Alan Mackay & Zoe Mackay Darlington Triathlon Club MIX 0 (213) 92 (174) 92 10:03:38        
Certificate 203rd Kirsty Struthers & Paul Willett NYMAC MIX 60 (194) 30 (201) 90 09:52:21        
Certificate 204th Steve Hampshire & Jess Roebuck Pickering Running club MV 20 (209) 60 (191) 80 12:08:50 108 27 101  
Certificate 205th Philly Hare & Sue Slack Pickering RC FV 30 (203) 40 (200) 70 08:47:14 116 39 98  
Certificate 206th Matthew Robinson & Abigail Holland   MIX 60 (199) 10 (207) 70 09:30:14        
Certificate 207th Adrian Mcinally & Mark Mcinally   M 60 (197) 6 (210) 66 12:14:03        
Certificate 208th Chris Hopkins & Mark Higgins   MV 60 (191) 0 (213) 60 08:19:48 93 4.5 63  
Certificate 209th William Durham & Timour Wehbi   M 20 (208) 40 (199) 60 09:39:44        
Certificate 210th Andrew Smith & John Greenwood   MV 40 (202) 10 (205) 50 08:19:28 103 19.5 60  
Certificate 211th Rob Munday & David Wearn Find a Race M 10 (211) 10 (206) 20 06:48:04        
Certificate 212th Roger Ashby & Michael Ashby Pennine Fellrunners MV 18 (210) 0 (216) 18 12:49:07 112 33 24 G
Certificate 213th Ashley Cooper & Angie Page   MIXV -34 (215) 50 (196) 16 11:35:33 113 34.5 33  
Certificate 214th Ian Sandiford & Matthew Townson   MV 60 (198) -90 (217) -30 13:04:24 95 7.5 -25  
Certificate 215th Philip Jones & David Jones NGOC MV -78 (217) 30 (202) -48 11:55:11 118 42 -35 G
Certificate 216th Shuhei Akamine & Miyuki Tamura   MIX -170 (218) 0 (215) -170 11:22:40        
Certificate 217th Debbie Girdlestone & Mary Carrick   FV -270 (219) 0 (214) -270 12:15:06 123 49.5 -270  
    Richard Vaughan & Jennie Johnson LDWA MIXV 130 (131) mF   - - 95 7.5 -  
    Andrew Pitcher & Neil Speers DFOK MV 78 (177) -   - - 104 21 -  
    Jennifer Hack & Alice Jackson Imperial College F mF   -   - -     -  
    Andrew Trigg & Ben Trigg Erme Valley Harriers M mF   -   - -     - G
    Mark Bullock & Cherry Bedford   MIX mF   -   - -     -  
    Jonathan Waller & Steve Brindle Darwen Dashers M mF   -   - -     -  
    Stephen Glasper & Birgit Hanusch   MIXV mF   -   - - 105 22.5 -  
    Mette Hansen & Simon Green   MIX mF   -   - -     -  
    Annabelle Lancaster & Stephanie Kitchen Wiggle F mF   -   - -     -  
    Ray Pickett & Ian Pickett SROC - Red Rose Orienteers Tyne Bridge Harriers MV mF   -   - - 108 27 - G
    Lewis Hopkins & Joe Bates   M mF   -   - -     - G
    David Adams & Bill Welch   MV mF   -   - - 122 48 -  
    Alan Helm & Ian Helm   MV mF   -   - - 101 16.5 -  
    Charles Gook & Glen Smith BADO MV mF   -   - - 98 12 -  
    Ross Davidson & Darren Southcott Woodford Green with Essex Ladies Athletics Club M mF   -   - -     -