Results for The OMM - 28-Oct-2017 - Elite

...return to index

Elite - Results

  Pos Name Club Category Saturday Sunday Total Vet Min/Hr Vet Total FGEN
Certificate 1st Shane Ohly & Duncan Archer   M 08:18:31 (1) 06:01:05 (1) 14:19:36        
Certificate 2nd Steve Birkinshaw & Andrew Berry Borrowdale Fell Runners Durham Fell Runners M 08:33:26 (3) 06:08:42 (2) 14:42:08        
Certificate 3rd Tom Gibbs & Paul Tierney Ambleside AC M 08:28:11 (2) 06:38:38 (3) 15:06:49        
Certificate 4th Thomas Wilson & Alistair Masson Edinburgh University Orienteering Club M 08:49:02 (4) 07:26:19 (6) 16:15:21        
Certificate 5th Jonny Malley & Tom Saville Ambleside AC M 09:33:34 (6) 06:45:40 (4) 16:19:14        
Certificate 6th Philip Wilkinson & Matt Harmon   M 09:25:43 (5) 07:24:48 (5) 16:50:31        
Certificate 7th Tom Gomersall & Stuart Reid Bingley Harriers Dark Peak Fell Runners M 10:21:02 (7) 07:41:57 (7) 18:02:59        
Certificate 8th David Spence & Adam Marcinowicz Tri-Adventure M 10:36:35 (9) 07:51:36 (10) 18:28:11        
Certificate 9th Kim Baxter & Dave Sykes Dark Peak Fell Runners MIX 10:24:52 (8) 08:09:00 (11) 18:33:52        
Certificate 10th Charlie Sproson & Tim Laney Bath Baths MV 10:50:43 (10) 07:43:29 (8) 18:34:12 102 7 16:24:13  
    Adam Jackson & Neil Lowry   M rtd   m1-10   -     -  
    Mario Ruggiero & Andrea Villa Nirvana Raid M m12   m8-10   -     -  
    Paul Horsfall & Ed Charlton Weedy NGOC Army M m9 m11-12   m3-10   -     -  
    Matt Knapp & Ben Bradford Dartmoor runners Chamonix Ski Alpinisme M -   m1-10   -     -  
    James Pup Harris & Littledave Cumins Team KoM M rtd   m8   -     -  
    Colin Brearley & Anthony Fryer Pennine Fell Runners Valley Striders MV rtd   rtd   -     -  
    Kerstin Rosenqvist & Cristoffer Stockman Vateras LK MIX m8-10   m7-10   -     -  
    Adam Stirk & Andrew Higgins Wharfedale Harriers & Northumberland FR M m9-12   rtd   -     -  
    Patrick Devine-Wright & Tim Lenton Axe Valley Runners MV m9   07:50:17 (9) - 91 1 -  
    Andrew McLennan & Robert Cooper Lewes AC M m6-12   m2-5 m8-10   -     -  
    Will Manners & Tom Vasepurce Strathearn Harriers MV rtd   -   -     -  
    Nicky Spinks & Kirsty Hewitson Dark Peak Fell Runners FV rtd   -   - 92 2 -  
    Roland Perkins & Oliver Smiddy HAC Ultra Club M rtd   -   -     -  
    Chris Baynham-Hughes & Max Wainwright Helsby RC M rtd   -   -     -  
    Richard Needham & Paul Addison Derwent Valley Orienteers MV rtd   -   -     -  
    Barry McElearney & Graham Cleminson   MV rtd   -   - 96 4 -  
    Wilfred Bell & Michael Mallen Howgill Harriers Keswick AC MV rtd   -   - 124 18 -  
    Tom Fellbaum & Peter Bray Pennine Fell Runners Chorlton Runners M m9-10 m12   -   -     -  
    Bryan Carr & Jonathan Whilock congleton harriers staffs moorlands ac MV rtd   -   - 104 8 -  
    Alan Smith & Bruce Poll Deeside Runners Bracknell Forest Runners MV rtd   -   - 103 7 -  
    David Alcock & Nathan Martin Airienteers Wharfedale Harriers M rtd   -   -     -  
    Robert Willis & Curtis Fairminer [MIL] Army M rtd   -   -     -  
    Andrew Hyde & Richard Straughan NYMAC M rtd   -   -     -  
    Simon Caldwell & Carmen Elphick York Alpine Club MIXV rtd   -   - 97 4 -  
    Eric Froode & Jesper Hassel Team Silva M m8 m10   -   -     -  
    Anders Brohäll & Stefan Silfver Fortsätt Adventure Team 24H Meals Adv Team M m8-12   -   -     -  
    Paul Nelson & Casper Kaars   M rtd   -   -     -  
    Paul White & Lee Caves Centurion RC M m3 rtd   -   -     -  
    Mick Loftus & Mick Wrench Valley Striders Valley Strider MV rtd   -   - 99 5 -  
    James Poole & Max Wilcocks Strava M rtd   -   -     -  
    Jim Mann & Nicholas Barber Helm Hill Pennine Fell Runners M rtd   -   -     -  
    David Nichols & Lawrence Coghlan University of Nottingham M m8-12   -   -     -