Results for The OMM - 28-Oct-2017 - B

...return to index

B - Results

  Pos Name Club Category Saturday Sunday Total Vet Min/Hr Vet Total FGEN
Certificate 1st Magnus Andersson & Daniel Ljungdahl   M 05:57:09 (1) 04:58:44 (3) 10:55:53        
Certificate 2nd Robert Ashton & Emmit Andrews British Army M 06:08:19 (2) 04:56:29 (2) 11:04:48        
Certificate 3rd Austin Caulfield & Keith McDougall   M 06:35:38 (7) 04:55:26 (1) 11:31:04        
Certificate 4th Ben Lewis & Katie Mckay   MIX 06:44:24 (8) 05:00:33 (4) 11:44:57        
Certificate 5th Jack Trevail & Luke Roberts   M 06:29:52 (5) 05:16:03 (5) 11:45:55        
Certificate 6th Josh Jenner & Harold Wyber   M 06:18:21 (3) 05:37:59 (7) 11:56:20        
Certificate 7th Rob Stephenson & William Turner   MV 06:30:45 (6) 05:43:52 (9) 12:14:37 91 1 12:02:22  
Certificate 8th Jonathan Walkingshaw & Toby Woodhead   M 06:55:58 (9) 06:03:05 (14) 12:59:03        
Certificate 9th Soren Vestergaard Christensen & Anton Rasmussen Team Thy Race M 07:22:25 (11) 05:41:59 (8) 13:04:24        
Certificate 10th Iain Stamp & Peter Lake Walton Chasers OC & Mammoth M 06:20:37 (4) 06:44:34 (27) 13:05:11        
Certificate 11th Ian Holmes & Emma Battensby   MIX 07:21:37 (10) 06:01:07 (13) 13:22:44        
Certificate 12th Charlie Elliot & Ryan Elliot Dark Peak Fell Runners M 07:52:19 (19) 05:33:02 (6) 13:25:21       G
Certificate 13th Lee Gilbertson & Nick Munro Annan and District M 07:50:10 (18) 05:45:22 (10) 13:35:32        
Certificate 14th Tony Holt & Emma Holt Morpeth MIX 07:37:12 (12) 06:19:08 (19) 13:56:20        
Certificate 15th John Smallwood & Mike Carmont Team Spork MV 07:54:33 (20) 06:06:22 (15) 14:00:55 90 1 13:46:54  
Certificate 16th Rob Beaumont & Alli Pettigrew   M 07:46:04 (15) 06:18:23 (17) 14:04:27       G
Certificate 17th Stuart Riley & Thomas Charles Riley   M 07:46:16 (16) 06:18:29 (18) 14:04:45        
Certificate 18th David Brigham & Stefanie Ervine Heaton Harriers MIX 07:58:29 (23) 06:12:10 (16) 14:10:39        
Certificate 19th Carl Hagman & Karin Holm   MIX 07:42:16 (14) 06:33:48 (21) 14:16:04        
Certificate 20th Geoff Pettengell & Julie Gardner Mow Cop Runners & Macclesfield Harriers MIXV 07:42:12 (13) 06:34:06 (22) 14:16:18 116 14 10:56:30  
Certificate 21st Harry Dowdell & Nick Andralojc Harrogate Harriers & AC MV 07:46:42 (17) 06:38:13 (25) 14:24:55 115 13 11:17:31  
Certificate 22nd Paul Taylor & Helen Buchan Saddleworth Runners Calder Valley MIXV 08:06:56 (26) 06:21:29 (20) 14:28:25 90 1 14:13:57  
Certificate 23rd Jerome Dilley & Andrew Shanks   M 08:32:52 (32) 05:59:14 (12) 14:32:06        
Certificate 24th Richard Davey & David Birks   M 07:55:55 (22) 06:36:56 (24) 14:32:51        
Certificate 25th Simon Smart & Stephen Deane   M 07:55:02 (21) 07:19:20 (39) 15:14:22        
Certificate 26th William Kuet & Samuel Mason   M 08:01:52 (24) 07:16:23 (38) 15:18:15        
Certificate 27th Samantha King & Charlie King   MIX 08:19:00 (30) 06:59:38 (31) 15:18:38        
Certificate 28th Iain Stemp & Andrew Stemp West Anglian Orienteering Club M 08:18:55 (29) 07:01:38 (32) 15:20:33       G
Certificate 29th Gavin Drummond & Graham Garbett   MV 08:18:29 (28) 07:04:09 (35) 15:22:38 101 6 13:50:22  
Certificate 30th Daniel Walke & James Lawson   M 08:52:24 (36) 06:46:03 (28) 15:38:27        
Certificate 31st Graham Barnes & Robert Barnes Stopsley Striders MV 08:33:44 (33) 07:04:50 (36) 15:38:34 95 3 14:51:39 G
Certificate 32nd Claire Wilshaw & William Winter   MIX 08:04:51 (25) 07:34:22 (43) 15:39:13        
Certificate 33rd Jules Hucks & Sam Hucks   M 08:51:33 (35) 06:53:41 (29) 15:45:14       G
Certificate 34th Rosalind Martin & Henry Wisdom   MIX 08:12:57 (27) 07:45:59 (45) 15:58:56        
Certificate 35th Kevan Cameron & Anthony Gleave [MIL] Army - Royal Engineers M 09:00:39 (37) 07:02:56 (33) 16:03:35        
Certificate 36th David Munn & Fraser Munn   M 09:15:38 (40) 06:53:50 (30) 16:09:28       G
Certificate 37th Christine Bowen & Dave Bowen Goyt Valley Striders Pennine Fell Runners MIXV 09:05:46 (38) 07:28:35 (40) 16:34:21 122 17 11:52:37  
Certificate 38th Chris Nixon & Mark Baron Newcastle Tri Club & Biddulph Running Club MV 08:43:10 (34) 08:01:23 (52) 16:44:33 105 8 14:30:37  
Certificate 39th Charles Barwick & Mark Zirbser   MV 09:35:12 (50) 07:11:13 (37) 16:46:25 94 3 15:56:05  
Certificate 40th Justin Hale & Jonathan Tombs Eden Runners MV 09:39:41 (52) 07:32:21 (42) 17:12:02 99 5 15:46:02  
Certificate 41st Tim Young & Dan Smith Silva & Farnham Runners M 09:17:23 (42) 07:56:30 (50) 17:13:53        
Certificate 42nd Darren Saxton & Tony Griffin   MV 09:32:52 (49) 07:47:05 (48) 17:19:57 90 1 17:02:37  
Certificate 43rd Patrick Bonnett & Alan Hunt Durham Fell Runners MV 09:54:33 (56) 07:39:21 (44) 17:33:54 113 12 14:03:07  
Certificate 44th Colin Bergstrand & Jonathan May   MV 09:30:58 (46) 08:05:10 (53) 17:36:08 107 9 14:57:43  
Certificate 45th Kevin Barber & Tom Barber Leicestershire Orienteering Club M 09:54:06 (55) 07:46:27 (46) 17:40:33       G
Certificate 46th Ken Jones & Adam Jones Adalta CC M 09:16:21 (41) 08:29:49 (57) 17:46:10       G
Certificate 47th Mike Pope & Chris Armour   MV 10:56:59 (69) 07:03:30 (34) 18:00:29 102 7 15:54:26  
Certificate 48th Frodo Stickel & Sarah Adkin Wessex Mountaineering Club MIX 10:23:51 (62) 07:46:49 (47) 18:10:40        
Certificate 49th Helena Robinson & Elisabeth Mittell   F 09:55:53 (57) 08:24:47 (55) 18:20:40        
Certificate 50th Paul Ames & Harriet Ames Dartmoor Runners MIX 10:08:04 (59) 08:14:50 (54) 18:22:54       G
Certificate 51st Neil Davies & Laura Evans Steel City Striders RC MIX 10:43:07 (65) 07:59:40 (51) 18:42:47        
Certificate 52nd Sion Roberts & Becky Lounds   MIX 10:55:28 (68) 07:50:09 (49) 18:45:37        
Certificate 53rd David Whiteley & Julie Jeffery   MIX 10:29:39 (64) 08:28:48 (56) 18:58:27        
Certificate 54th David Latimer & Emma Preston   MIX 10:27:08 (63) 08:35:35 (58) 19:02:43        
Certificate 55th Cara Armstrong & Lucy Bradbury University of Sheffield Mountaineering Club F 11:00:36 (70) 08:47:27 (59) 19:48:03        
    Simon Lewis & Ben Cooley TRA MV 11:17:24 (73) m8-11   - 103 7 -  
    Stuart Baird & Richard Mathews   MV 11:11:58 (72) mS-11   - 131 21 -  
    Duncan Fullerton & Dave Faries   MV 11:05:58 (71) m4-11   - 91 1 -  
    Mark Dury & Owen Jones   M -   06:38:20 (26) -     -  
    Colin Johnson & Graham Bazley Westbury Harriers MV 11:28:20 (74) m11   - 105 8 -  
    David Belchamber & Aaron Belchamber   M m9 rtd   m4-5 m7-11   -     - G
    Mike Roberts & Tim Dixon Kirkstall Harriers M -   m1-11   -     -  
    Jonathan Bannard-Smith & Layla Bannard-Smith   MIX -   m1-11   -     -  
    Patrik Oreman & Mathias Bjorlin   M -   05:46:22 (11) -     -  
    Philip Rosheuvel & Alexander Den Otter   M -   m1-11   -     -  
    Lewis Hart & Craig Fox   M -   m1-11   -     -  
    Sarah Brooks & Becky Boston Totley AC F 11:30:10 (75) m8-11   -     -  
    Joe Rake & James Blyth Andover Triathlon Club M -   m1-11   -     -  
    Beth Dent & Rhys Davies   MIX m11   07:30:07 (41) -     -  
    Kevin Plummer & Michael Kerr Annan and district athletic club M m7   06:34:40 (23) -     - G
    Neil White & Tim Davies   M 09:32:40 (48) rtd   -     -  
    Adam Eagles & Reno Whitehead   M 09:32:35 (47) m11   -     -  
    Timothy Patterson & Nathan Taylor   M 08:28:57 (31) m7-11   -     -  
    Mario Di Marco & William Purnell   M 09:35:58 (51) m7-11   -     -  
    Daniel Henderson & James Chacksfield [MIL] Fusiliers M 09:19:25 (43) m7-11   -     -  
    Christian & Camilla Bertel Andersen 1900 Orientering MIX 09:10:31 (39) m2-7 m11   -     -  
    John Daniel & Matthew Daniel   M 09:28:49 (45) m8-11   -     - G
    Jacob Juul Hastrup & Jon Nygaard Rahr Team VUMB M 09:25:30 (44) m8-11   -     -  
    Mark England & Barney Poulton   M 10:18:35 (61) m7-11   -     -  
    Keith Montgomery & Dai Evans   MV 09:40:49 (53) m4-11   - 118 15 -  
    Mike Soulby & Ali Mortazavi   M 09:56:39 (58) m8-11   -     -  
    Chris Dowd & John Fawcett   M 10:15:01 (60) m2-11   -     -  
    Jason Brewell & Richard Friend   MV 10:47:01 (67) m1-11   - 94 3 -  
    Chris Ridley-Smith & Sophie Kennedy   MIX 10:43:50 (66) m8-11   -     -  
    Mark Schofield & Dominic Guly Dartmoor and Tavistock Dartmoor Search & Rescue M 09:51:25 (54) -   -     -  
    Toby Knights & Andrew Knights   MV rtd   -   - 90 1 -  
    Mark Spendlove & Chris Williams White Peak MV rtd   -   - 109 10 -  
    Alan Hart & Anthony Hart   MV m3 rtd   -   - 90 1 - G
    Lisa Walters & Steve Walters   MIXV rtd   -   - 95 3 -  
    Gary Bacon & John Bell-Winfrow   M rtd   -   -     -  
    Mark Yates & Sally Yates Totley ac Totley av MIX rtd   -   -     -  
    Craig Jones & Hayley Turner Eryri Harriers MIX rtd   -   -     -  
    Kathy Haddow & Terry Smart   MIXV rtd   -   - 93 2 -  
    Alison Ridyard & Julian Warman Hunters Bog Trotters MIXV rtd   -   - 96 4 -  
    Malcolm Dunn & Laura Clarke   MIX rtd   -   -     -  
    Ali Bassett & Ed Bassett   M rtd   -   -     -  
    George Loveday & Freddie Loveday   M rtd   -   -     -  
    Ashley Abbott & Adam Baron   M rtd   -   -     -  
    Steve Rostron & David Large TRI Preston MV rtd   -   - 97 4 -  
    Ben Robinson & Chris Ackroyd   M rtd   -   -     -  
    Jonny Rodgers & Mzukisi Tandathu [MIL] Fusiliers M rtd   -   -     -  
    Paul Boakes & Mike Deacon   M rtd   -   -     -  
    Julie Keller & Laerke Nørgaard Amager Orienteringsklub F rtd   -   -     -  
    Michael Bott & James Terry   M rtd   -   -     -  
    James Todhunter & Lucie Todhunter   MIX rtd   -   -     -  
    Paul Shaw & Jamie Stevenson Ochil Hill Runners M m8-11   -   -     -  
    Andrew Major & Rachel Major   MIXV rtd   -   - 96 4 -  
    Jeremy Peach & Christopher Peach Team Peach M rtd   -   -     - G
    Maxine Bateman & Grace Stewart   F rtd   -   -     -  
    Paul Harrison & Carl Harrison   M rtd   -   -     -  
    Mark Balman & Rayhon Shambayati [MIL] Fusiliers M rtd   -   -     -  
    Ben Cox & Johnjo Melvin [MIL]   M rtd   -   -     -  
    Laura Thom & Andrew Marcus   MIX rtd   -   -     -  
    Mike Collins & Laura Collins   MIX rtd   -   -     -  
    Dean Horton & Larry Baker Monifeith tri club Saxons M m9 rtd   -   -     -  
    Robert Edwards & Daniel Teasdale [MIL] Fusiliers M rtd   -   -     -  
    David Thompson & Angus McNiff   MV rtd   -   - 94 3 - G
    Peter Hale & Anna Hale Army MIX rtd   -   -     -  
    Dale Rodgers & Alan Maloney   M rtd   -   -     -  
    Kathryn Woodhead & Emma Jackson   F rtd   -   -     -  
    Simon Pell & Chris Ayerst   M rtd   -   -     -  
    Stuart Rochford & Hannah Rochford   MIX rtd   -   -     - G
    Tom Lines & Matt Walker Kings Heath Tyne Bridge Harriers M rtd   -   -     -  
    Ursula Moore & Gabriel Lees   F rtd   -   -     -  
    Mike Russell & Audrey Russell   MIXV rtd   -   - 116 14 -  
    John Vance & Peter Ludlow [MIL]   M rtd   -   -     -  
    Yulia Akhmetyanova & Nikolay Mikhaylyuk MDOC MIX rtd   -   -     -  
    Daniel Salmon & Nicholas Healey   M rtd   -   -     -  
    Mike Hastie & Scott Danks   M rtd   -   -     -  
    Karl Tuplin & Tony Hastie   MV rtd   -   - 98 5 -  
    Matthew Hutson & Philip Coupar   M rtd   -   -     -  
    Bjark Christensen & Anette Lindegaard Holbaek Orienteringsklub MIX rtd   -   -     -  
    Jeanette Sumler-Hutchinson & Ian Sumler-Hutchinson   MIXV rtd   -   - 105 8 -  
    Hal Wycherley & Alex Bedwell Beech Hall School M rtd   -   -     -  
    Jeremy Hepworth & Alan Blake   M rtd   -   -     -  
    Eric Gillies & Daemon Lee Lochaber AC Bedford Run Club MV rtd   -   - 92 2 -  
    Rob Huddart & Caroline Talbot   MIX rtd   -   -     -  
    Jim Bird & John McCowliff   M rtd   -   -     -  
    Sally Vernon & Laura Jane Winter   F rtd   -   -     -  
    Jason Bateman & Chris Clynes   M rtd   -   -     -  
    Sam Clough & Jonathan Davies   M rtd   -   -     -  
    Peter Bradley & Thomas Cunliffe   MV rtd   -   - 101 6 -  
    Janine Doggett & James Hargreaves   MIX rtd   -   -     -  
    Bernadette Cook & Andrew Sugden Saltaire Striders Fell and Rock climbing club MIXV rtd   -   - 104 8 -  
    Tom Ludwig & Simon Jones   M rtd   -   -     -  
    Richard Morris & Sue Morris   MIXV rtd   -   - 90 1 -  
    David John & Mark Hoad   M rtd   -   -     -  
    Helen Porter & Karen Partridge   FV rtd   -   - 90 1 -  
    Robert Edwards & Adam Dixon [MIL] Fusiliers M rtd   -   -     -  
    Steven Eastwood & Jennifer Heald   MIX rtd   -   -     -  
    Alan Cameron & Mark Naisbitt   MV rtd   -   - 92 2 -  
    Ian Blessley & Dean Smith   M rtd   -   -     -  
    Bernie Ingrams & Philip Scarles South London Harriers MV rtd   -   - 121 16 -  
    Andrew McCarron & Steve McCarron Sale Harriers M rtd   -   -     - G
    Joshua Briggs & Peter Rought   M rtd   -   -     -  
    Stephen Tysome & Duncan Honeysett   MV rtd   -   - 95 3 -